Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

PKS hitem w gdańskim porcie

Dalej Wstecz
Autor:

sg

Data publikacji:
31-07-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
PKS hitem w gdańskim porcie
Palm Kernel Shells; fot. Global Eco Energy
W pierwszym półroczu 2012 roku spółka Port Gdański Eksploatacja, działająca na terenie portu w Gdańsku przeładowała ogółem około 100 tys. ton biomasy. Zdecydowaną większość przeładunków stanowiły tzw. PKS (palm kernel shells) – rozdrobnione pestki palmy.

W 2011 i pierwszej połowie 2012 roku w Gdańsku przeładowywano głównie wytłoki z oliwek oraz tzw. PKS (palm kernel shells). W 2011 roku 65 proc. przeładunków stanowiły wytłoki, a 35 proc. - PKS, natomiast w 2012 roku te proporcje się odwróciły: ok. 70 proc. przeładowanej biomasy to PKS, zaś 30 proc. - wytłoki.

 

Palm Kernel Shell (PKS) jest mieszaniną pestek i liści z palmy olejowca gwinejskiego. Kaloryczność tego rodzaju biomasy jest wysoka i wynosi około 16 000 MJ/t. Olejowiec pochodzi z lasów tropikalnych Afryki Zachodniej. Główny pas biegnie przez południowe szerokości Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghanę, Liberię, Nigerię, Sierra Leone, Togo.

 

Ze względu na miejsce występowania PKS do Europy najlepiej transportować drogą morską do portów – a potem transportem lądowym kolejowym lub samochodowym. W gdańskim porcie 70 proc. biomasy transportowana jest z portu wagonami, 30 proc. odbiorów odbywa się samochodami. Wywozem biomasy z portu zajmują się PKP Cargo oraz CTL Logistics.

 

W 2010 roku w gdańskim porcie nie było żadnych przeładunków biomasy. Zapotrzebowanie na to paliwo pojawiło się dość nagle po tym, jak rząd wprowadził duże preferencje dla producentów energii, którzy poświadczą, że część wytworzonej przez nich energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Według raportu firmy doradczej Ernst&Young najtańszym źródłem dla energii odnawialnej jest biomasa (z uwzględnieniem dodatkowych przychodów z kogeneracji i sprzedaży ciepła).

 

- Prognozy wskazują wzrost przeładunków biomasy. Do końca roku planujemy przeładować jeszcze ponad 100 tys. ton biomasy - wyjaśnia Janusz Kasprowicz, rzecznik Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

 

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

W przetargu na A2 GDDKiA wdroży wyrok TSUE?

Polityka i prawo

W przetargu na A2 GDDKiA wdroży wyrok TSUE?

ep. 29 kwietnia 2025

Podłęże – Piekiełko: Są oferty na pierwszy nowy odcinek. Intercor najtańszy

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

W przetargu na A2 GDDKiA wdroży wyrok TSUE?

Polityka i prawo

W przetargu na A2 GDDKiA wdroży wyrok TSUE?

ep. 29 kwietnia 2025

Podłęże – Piekiełko: Są oferty na pierwszy nowy odcinek. Intercor najtańszy

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5