Partner serwisu
Intermodal i logistyka

PO: Trzeba ratować LOT

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

ju

Data publikacji:
25-03-2013
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
PO: Trzeba ratować LOT
fot. Azymut, commons.wikimedia.org, GFDL
- Dyskusja na temat sytuacji PLL LOT toczy się od początku przeobrażeń gospodarczych w naszym kraju. Najnowsza historia LOT to powracające konflikty, napięcia między związkami zawodowymi a zarządcami, zmiany prezesów, rozgrywki polityczne – stwierdził w sejmie Tadeusz Aziewicz z Platformy Obywatelskiej.

- Skutki zamachu na World Trade Center, silna konkurencja i ekspansja tanich linii, wysokie ceny paliw, trudności gospodarcze w strefie euro, spowodowały kryzys branży lotniczej szczególnie dotkliwy w segmencie rynku w jakim funkcjonuje LOT w całej Europie. W tej sytuacji wiele przedsiębiorstw lotniczych stanęło przed wyborem: głęboka restrukturyzacja albo upadłość. Losy wielu europejskich linii, m.in. hiszpańskich, szwedzkich, czeskich i ukraińskich potwierdziły realność tego dylematu – stwierdził Aziewicz.

- Kłopoty w jakich znalazł się nasz narodowy przewoźnik nie były niczym nadzwyczajnym. Otoczenie zewnętrzne wymuszało zmiany, a firmie państwowej trudno było podejmować odważne decyzje biznesowe i bolesne dla pracowników działania restrukturyzacyjne. Jednak próby te były podejmowane a również trwały poszukiwania inwestora. Podjęto decyzję o zakupie Dreamlinerów. W realizacji tego przedsięwzięcia nie dopisało jednak biznesowe szczęście. Z dzisiejszej perspektywy widać, że wcześniejsza restrukturyzacja LOT była przeprowadzona zdecydowanie za płytko a najlepszy czas na przeprowadzenie jej pełnej prywatyzacji minął w latach, kiedy horyzont ten zamykał irracjonalny lęk przed sprzedażą „sreber narodowych”. Szkoda, bo prywatna własność linii lotniczej w Europie jest już standardem, a dotyczy to np. Lufthansy, British Airways czy Air France. Linie te nie straciły przez to prestiżu i reputacji a stały się tylko mocniejsze i bardziej konkurencyjne kontynuował polityk.

- Rozwiązanie problemów z którymi zmaga się LOT poprzez szybką restrukturyzację spółki może być niemożliwe. W tej i minionej kadencji minister skarbu szukał inwestorów ale z wielu powodów nie udało się go pozyskać. Nie ma innej drogi jak odrdzewienie naszego narodowego srebra poprzez poważną restrukturyzację. Nie jest to już niestety możliwe bez pomocy państwa. Upadłość takiej firmy jak LOT ze względu na jej szczególną rolę może wywoływać szereg problemów. Dlatego warto ratować LOT. Dobrze że mamy do czynienia z pożyczką, którą wyprowadzenie na prostą pozwoli tę pożyczkę zwrócić – komentował poseł PO.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Łukasz Malinowski 10 lipca 2022

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Łukasz Malinowski 10 lipca 2022

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5