- Nie ma jeszcze nikogo, kto mógłby się pochwalić gotowymi rozwiązaniami, ale każdy ma jakieś doświadczenia, którymi może się dzielić. Na tym możemy tylko skorzystać – powiedziała Annette Klein, konsul generalna Niemiec w Gdańsku.
- Z wyzwaniami morskiej energetyki wiatrowej państwo nie poradzi sobie samo ani w stosunkach bilateralnych, dlatego założenie międzynarodowej organizacji IRENA, zajmującej się energetyką odnawialną, była dobrym krokiem. IRENA powstała z inicjatywy Niemiec - podkreśliła Klein.
IRENA założyło 148 państw oraz Unia Europejska. W skład władz Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA wchodzi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
- Polska jest na początku drogi w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie w MTBiGM rozpatrywane są wnioski o pozwolenie na budowę morskich farm wiatrowych. Wpłynęło dotychczas 60 wniosków, wydawane są już pierwsze pozwolenia – powiedział Andrzej Królikowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
W kwietniu 2012 roku Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wydał trzy pozwolenia na budowę dla spółek należących do PGE Energia Odnawialna.
Według wicemarszałka województwa pomorskiego Ryszarda Świrskiego morskie farmy wiatrowe przyniesie takie korzyści, jak nowe usługi transportowe, czy zwiększenie zatrudnienia. Jak zapewnia wicemarszałek, województwo pomorskie już podjęło odpowiednie kroki ku stawianiu farm: w 2006 i 2010 roku zarząd województwa wydał dwa dokumenty, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zakładają one osiągnięcie dynamoki wzrostu mocy z energetyki wiatrowej o 150-170 MW na każde dziesięciolecie.
Polskie doświadczenia wobec niemieckich prezentują się skromnie. Zgodnie ze strategią rządu federalnego z 2002 r. dotyczącą offshore, do 2030 r. planuje się wykorzystanie łącznie 20 000 do 25 000 megawatów (MW) niemieckiego potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim.
Natomiast według polskiego Krajowego Planu Działania do 2020 roku na morskich obszarach powinny powstać farmy wiatrowe o mocy 500 MW, a docelowo – 1 GW.