Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Polskie porty zachęcają czeskich partnerów do współpracy

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
22-04-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
sg/ZMPSiŚ

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Polskie porty zachęcają czeskich partnerów do współpracy
fot. Zarząd Portów Morskich Szczecin-Świnoujście
Zarządy Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz w Gdyni i Gdańsku zorganizowały 10 kwietnia 2013 seminarium w Pradze, podczas którego porty polskie przedstawiły swoją ofertę usługową i inwestycyjną dla rynku czeskiego.

Współorganizatorami spotkania była ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Stowarzyszenie Spedycji i Logistyki Republiki Czeskiej, a także Krajowa Izba Gospodarki Morskiej.

 

Celem zorganizowanego seminarium było przedstawienie portów polskich jako nowej jakości dostępu do światowych rynków dla czeskiego handlu zagranicznego. Dużą uwagę w prezentacji poświęcono poprawie dostępu do portów polskich od strony zaplecza a także od strony wodnej. Przedstawiono nie tylko ofertę usługową portów polskich, ale także działania inwestycyjne prowadzone przez polskie porty.

Odbiorcami prezentacji były czeskie firmy branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej. Słowo wstępne wygłosili przedstawiciele ambasad: Karel Kysilka z Ambasady Republiki Czeskiej oraz Marek Minarczuk - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach, Jiri Zak – Wiceminister Transportu Republiki Czeskiej oraz Anna Wypych-Namiotko – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Prezentacja oferty portów Szczecina i Świnoujścia w Pradze wpisuje się w strategię marketingową Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Istotnym jej elementem jest bowiem pozyskiwanie do obsługi transportowej przewozów do/z obszaru południa Europy, w tym Czech i Słowacji.

Współpraca zespołu portowego Szczecin-Świnoujście z partnerami czeskimi sięga wielu lat. Oba porty to najwięksi tranzytowi partnerzy - najpierw dla Czechosłowacji - a później dla Czech i Słowacji. To przez Szczecin i Świnoujście przewija się najwięcej towarów, które trafiają do Czech i do Słowacji. Przez wiele lat czeska flota swą bazę miała właśnie w szczecińskim porcie, co ma odbicie w nazwie jednego z nabrzeży – nb. Czeskiego.

Przewozy tranzytowe z/do Czech przez Szczecin i Świnoujście od wielu lat stanowią istotną pozycję w obrotach tych portów - ponad milion ton ładunków każdego roku. Są w tym m. in.: wyroby hutnicze, rury, blachy w arkuszach i w rolach, konstrukcje stalowe, wyroby ceramiczne, celuloza i papier a także węgiel, ruda żelaza i pak. Od wielu lat z portami współpracują huty czeskie i słowackie. Należy podkreślić, że potencjał i możliwości przeładunkowe obu portów, sięgające poziomu 30 mln ton rocznie, pozwalają na obsłużenie całego morskiego tranzytu czeskiego i to w obu relacjach - zarówno w relacjach importowych jak i eksportowych.

W roku 2012 tranzyt czeski obsłużony przez Szczecin i Świnoujście wyniósł ponad 1,26 mln ton co stanowiło 38,8 % całości tranzytu przechodzącego przez oba porty. Eksport wyniósł 653,2 tys. ton - przede wszystkim eksportowane były ładunki drobnicowe, w tym głównie wyroby hutnicze, oraz węgiel. Czeski import obsłużony przez porty w Szczecinie i Świnoujściu wyniósł w 2012 roku 610,5 tys. ton, przede wszystkim był to import towarów masowych – węgla i rudy, a także drobnicy.
Dla czeskich klientów atrakcyjna może być także, prowadzona w portach w Szczecinie i Świnoujściu, szeroko zakrojona polityka zachęcania inwestorów do inwestowania w tych portach. Znajdują się tam bardzo atrakcyjne tereny inwestycyjne. O tym, że warto zainwestować, przekonała się czeska firma DEZA, która od wielu lat eksploatuje w porcie w Świnoujściu swój terminal do przeładunku paku płynnego.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Drogi i autostrady

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Elżbieta Pałys 24 sierpnia 2023

Mazowieckie. Będzie remont DK-63 za ponad 10 milionów złotych

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Drogi i autostrady

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Elżbieta Pałys 24 sierpnia 2023

Mazowieckie. Będzie remont DK-63 za ponad 10 milionów złotych

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5