Bałtyk i Morze Południowochińskie dzieli tysiące kilometrów, ale dziś łączy je wspólna wizja rozwoju. Delegacja z Kaohsiungu odwiedziła Port Gdynia, aby zobaczyć jego inwestycje i potencjał współpracy w gospodarce morskiej. Spotkanie otworzyło nowe perspektywy współpracy gospodarczej i logistycznej. Rozmawiano o inwestycjach, zielonej transformacji i cyfryzacji – obszarach, które mogą połączyć Bałtyk z Azją.
Wizyta w Porcie Gdynia była jednym z kolejnych punktów intensywnego programu pobytu przedstawicieli Kaohsiungu – miasta, które w niedzielę 14 września formalnie stało się siostrzanym partnerem Gdyni. W jej trakcie podpisano nie tylko umowę o współpracy między miastami, ale także memorandum dotyczące relacji gospodarczych.
Spotkanie w Porcie Gdynia, w którym uczestniczyli także przedstawiciele gdyńskiego ratusza, stanowiło więc naturalne uzupełnienie i rozszerzenie tej współpracy o wymiar gospodarczy i logistyczny. Specjaliści z portu, reprezentowani przez Adama Hoppe, dyrektora Biura Strategii i Analiz Rynkowych Portu Gdynia oraz Angelikę Zając-Szypulską, specjalistkę tego biura, zaprezentowali najważniejsze inwestycje, m.in. budowę Portu Zewnętrznego, Drogi Czerwonej, modernizację linii numer 201, rozwój infrastruktury intermodalnej oraz działania proekologiczne i cyfryzacyjne. Szczególny akcent położono na rolę portu jako kluczowego ogniwa w łańcuchach dostaw na Bałtyku i w Europie Środkowej.
– Choć jesteśmy najmłodszym z polskich portów, możemy poszczycić się bogatą historią oraz ścisłymi związkami z miastem. Razem z Gdynią tworzymy unikalny ekosystem gospodarczy. Jestem przekonany, że nasza współpraca z partnerami z Kaohsiungu otworzy nowe perspektywy rozwoju, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym – mówił w trakcie spotkania Mirosław Czapiewski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Dla Gdyni i Kaohsiungu współpraca portowa to naturalny krok – oba miasta rozwijały się w oparciu o gospodarkę morską i dziś stawiają na innowacje, zrównoważony rozwój i budowanie globalnych relacji. Wizyta delegacji w Porcie Gdynia otwiera drogę do wymiany wiedzy i doświadczeń, a w przyszłości – do projektów, które mogą wzmocnić pozycję obu miast jako ważnych centrów logistycznych w regionie Azji i Europy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.