Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Rafako walczy o przetrwanie

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
08-11-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
wysokienapiecie.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Rafako walczy o przetrwanie
fot. Włodzimierz Włoch
Francuski Alstom przejmie od Rafako budowę elektrowni Opole. Nadal nie wiadomo co z budową Jaworzna - czytamy na portalu WysokieNapiecie.pl

 

Epopeja raciborskiego Rafako coraz bardziej zaczyna przypominać polski serial – tasiemiec. Obfituje zwłaszcza w dramatyczne zwroty akcji. Jeszcze dwa lata temu było na najlepszej drodze by awansować z producenta kotłów do pierwszej ligi europejskich firm budujących elektrownie i instalacje do nich.

 

Wygrało dwa przetargi – na budowę dwóch bloków w elektrowni Opole dla PGE oraz bloku w elektrowni Jaworzno. A potem firma popadła w tarapaty – zbankrutował jej właściciel, niegdysiejszy potentat budowlany PBG. To niemal natychmiast przełożyło się na kondycję spółki – córki. Banki ograniczyły mocno spółce dostęp do kredytów.

Dziś Rafako próbuje utrzymać się na powierzchni. W Opolu na mocy podpisanej 26 października umowy praktycznie zastąpi ją francuski gigant Alstom. Wprawdzie Rafako pozostanie, bo zgodnie z prawem zamówień publicznych nie można zmieniać członków konsorcjum, które wygrało przetarg, ale Alstom i Rafako praktycznie zamienią się miejscami. To francuska firma, która przegrała przetarg ostatecznie będzie grała pierwsze skrzypce.

 

Rafako dostanie na otarcie łez odszkodowanie 40 mln euro z powodu sporu między obiema spółkami o ukończony w 2012 r. blok w Bełchatowie i ponad 60 mln zł za wykonane już prace w Opolu. Ale na budowie elektrowni w Opolu Rafako może nie zarobić złamanego grosza. Wprawdzie Alstom „zadeklarował gotowość” zlecenia Rafako prac wartych 650 mln, ale to bardzo miękki zapis. Alstom będzie sam dobierał podwykonawców i równie dobrze może sobie wziąć innych.

 

O ile sytuacja w Opolu się wyklarowała, o tyle jeszcze bardziej zagmatwała w Jaworznie, gdzie blok o mocy 900 MW Rafako buduje dla Taurona. Partnerem miały tam być firmy chińskie patrz Chińczycy wchodzą w europejską energetykę. Ale w piątek 25 października Rafako poinformowało o zakończeniu rozmów z nimi. Według nieoficjalnych informacji Chińczycy próbowali wykorzystać trudną sytuację raciborskiej spółki i stawiali bardzo twarde warunki. A Rafako dostanie od Alstomu zastrzyk gotówki, więc nie stoi już pod ścianą.

 

Oferta na Jaworzno miała wygasnąć 31 października, ale zarząd Tauronu wydłużył ją do końca roku. Zapewne w nadziei, że Rafako znajdzie nowego partnera, który złoży gwarancję bankową.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5