Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Różacki: Projekt w Kozienicach idzie zgodnie z planem

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
03-12-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Różacki: Projekt w Kozienicach idzie zgodnie z planem
fot. Włodzimierz Włoch
- Projekt w Kozienicach biegnie zgodnie z harmonogramem, a część prac wyraźnie przyspieszyła w stosunku do pierwotnego planu – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Wiesław Różacki, dyrektor Hitachi Power Europe na Polskę.

- Od startu projektu prowadzone są prace projektowe, na to położony jest teraz największy nacisk. Natomiast na samym terenie budowy zakończyliśmy proces przygotowanie placu, a na ukończeniu są główne prace fundamentowe i mimo że część z nich planowaliśmy zrealizować w przyszłym roku, to podjęliśmy decyzję, że ze względu na warunki atmosferyczne przyspieszamy. Chłodnia kominowa jest więc gotowa do poziomu pierwszego pierścienia, są pylony komunikacyjne na kotle, a także fundament główny kotła. Spodziewamy się również, że na zakończenie tego roku będziemy mieli zaawansowane prace fundamentowe na maszynowni, w rejonie instalacji odsiarczania i odpylania oraz budynku elektrycznego – wylicza dyrektor Hitachi Power Europe na Polskę.

 

- Na placu budowy pracuje aktualnie około 300 osób, dużo się dzieje i nie ma żadnych przesłanek, by prognozować, że projekt może się opóźnić – podkreśla w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Wiesław Różacki.

Przypomnijmy, że prace przy budowie nowego bloku na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice rozpoczęły się w październiku 2012 r., kiedy to nastąpiło protokolarne przekazanie terenu budowy wykonawcy - polsko-japońskiemu konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Hitachi Power Europe.

Nowy blok na węgiel kamienny, który powstaje w Świerżach Górnych będzie miał moc 1075MW. Po jego uruchomieniu Elektrownia Kozienice (obecnie Enea Wytwarzanie) będzie dostarczać prąd do co 9 gospodarstwa domowego w Polsce. To kluczowy projekt dla poznańskiej spółki. Dzięki inwestycji na Mazowszu po 2017 r. wytwarzanie będzie core biznesem spółki.

Umowa z konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal została podpisana we wrześniu. Czas realizacji przedsięwzięcia wynosi 58 miesięcy od daty podpisania kontraktu. Według Enei, przewidywane nakłady na realizację inwestycji wynoszą ok. 5,3 mld zł netto (z wyłączeniem kosztów finansowych). W celu zapewnienia środków na realizację ww. inwestycji we wrześniu 2012 r. Zarządy Enea i Enea Wytwarzanie zawarły z BRE Bankiem umowę programową dotyczącą programu emisji obligacji do kwoty 4 mld zł. Wraz z umową programową, pomiędzy Enea a Enea Wytwarzanie zawarta została umowa o gwarantowanie objęcia obligacji dotycząca programu emisji obligacji do kwoty 4 mld zł.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5