Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Rozbudowa Opola nielegalna?

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
23-08-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury / EurActiv

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Rozbudowa Opola nielegalna?
fot. Włodzimierz Włoch
Niemiecki europoseł Jo Leinen z Partii Europejskich Socjalistów chce wstrzymania rozbudowy Elektrowni Opole – informuje portal EurActiv.

Powodem, przez który poseł Jo Leinen chce, by Komisja Europejska uznała rozbudowę opolskiej elektrowni o dwa bloki energetyczne za nielegalną są zastrzeżenia związane z opalaniem bloków węglem. Jak czytamy na portalu EurActiv, zdaniem europosła przewidywana emisja dwutlenku węgla z rozbudowanej elektrowni jest niezgodna z unijnymi wytycznymi.

 

"Elektrownia nie powinna być rozbudowywana, jeśli nie zostaną zapewnione odpowiednie standardy ochrony klimatu" – przekonuje Leinen w rozmowie z EurActiv i dodaje: „Komisja powinna pilnie zająć stanowisko w sprawie tej inwestycji i wywołać nacisk na przestrzeganie przez Polskę przepisów unijnych”.

 

Premier Donald Tusk mocno jednak naciska na realizację inwestycji, która będzie wykorzystywała węgiel. - Zadaniem ministra skarbu państwa i PGE było budowanie takiego modelu, by uczynić przedsięwzięcie nie tyle opłacalnym, co bezpiecznym dla spółki. Tu nie chodzi o biznes dla spółki, a o wielki narodowy biznes dla wszystkich Polaków – mówił Tusk podczas konferencji prasowej w Opolu, którą poprzedziło podpisanie listu intencyjnego o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w elektrowni Opole pomiędzy Kompanią Węglową i PGE.

- Z punktu widzenia państwa i interesu obywateli kluczowe były prognozy dotyczące zapotrzebowania na moce energetyczne i takiego kształtowania miksu energetycznego, w którym węgiel na nowo odnajdzie swoje miejsce. Z punktu widzenia państwa, które jest właścicielem Kompani Węglowej oraz Polskiej Grupy Energetycznej ważne jest by węgiel produkował energię i by ludzie mieli miejsca pracy i żeby energii było wystarczająco w Polsce w 2020 r. - stwierdził Tusk.

 

Premier przypomniał, że rozbudowa należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW to inwestycja o wartości ponad 11 mld zł. - Nie muszę nikomu tłumaczyć, co to znaczy dla regionu i całego kraju - zaznaczył szef rzędu. Te słowa: Węgiel, Śląsk, Praca - one tworzą jeden znak nadziei dla Polski na bezpieczną energię, na dostęp do energii z własnych źródeł. Dla Opolszczyzny oznacza pracę, a dla Kampanii Węglowej i całego Śląska poważny krok, o który staraliśmy się wiele miesięcy, ku bezpieczeństwu energetycznemu kraju – powiedział Tusk.

 

W połowie listopada 2011 r. zarząd PGE Elektrowni Opole rozstrzygnął przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.

 

Natomiast 4 kwietnia 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółka zależna PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.

 

Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

 

Na początku czerwca na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego z udziałem wicepremiera Piechocińskiego, ministrów skarbu, finansów oraz ekspertów gotowość rządu do budowy elektrowni Opole została potwierdzona. „To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" - poinformował premier Donald Tusk. Tusk zapowiedział, że należy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju bez naruszania interesów giełdowej spółki.

 

Na początku ubiegłego tygodnia zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podjął nowe decyzje dotyczące rozbudowy bloków 5. i 6 w Elektrowni Opole. W komunikacie, w którym napisano, że jest oficjalna zgoda zarządu na wznowienie inwestycji, PGE informowała również o podpisaniu aneksów do umów z wykonawcami. Aneks ten wskazuje, że prace mogą ruszyć najwcześniej za 120 dni, czyli w grudniu.

Jak czytamy w komunikacie, „na mocy aneksu warunkiem wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac jest uzgodnienie i wdrożenie warunków regulujących relacje pomiędzy zamawiającym, generalnym wykonawcą i/lub podwykonawcą, a PKO Bankiem Polskim, obejmujące m.in. zasady finansowe, warunki i zabezpieczenie płatności, gwarancje wykonania umowy”.

PGE poinformowało, że Polecenie Rozpoczęcia Prac może zostać wydane nie wcześniej niż 120 dni od daty wystawienia przez zamawiającego powiadomienia o planowanym wystawieniu Polecenia Rozpoczęcia Prac.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kolin wygrał przetarg na S19 Lutcza – Domaradz

Drogi i autostrady

Kolin wygrał przetarg na S19 Lutcza – Domaradz

ep. 07 listopada 2023

BIM Days 2023. Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój

Inżynieria i innowacje

Czy branża półprzewodników ominie Polskę przez brak CPK?

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kolin wygrał przetarg na S19 Lutcza – Domaradz

Drogi i autostrady

Kolin wygrał przetarg na S19 Lutcza – Domaradz

ep. 07 listopada 2023

BIM Days 2023. Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój

Inżynieria i innowacje

Czy branża półprzewodników ominie Polskę przez brak CPK?

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5