Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Słotwiński: Wysokie wsparcie dla fotowoltaiki pomoże biznesowi, a nie konsumentowi

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

sg

Data publikacji:
26-03-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Słotwiński: Wysokie wsparcie dla fotowoltaiki pomoże biznesowi, a nie konsumentowi
fot. Schüco Polska
Projekt Ustawy o odnawialnych źródłach energii zakłada, że wyprodukowana ze słońca energia będzie sprzedawana do sieci. Tu jednak powstaje zasadnicze pytanie: jak zdefiniować prosumenta? Jak powinien wyglądać system wsparcia i dlaczego lepiej dla rynku i dla konsumenta będzie, jeśli to wsparcie ograniczymy, mówi w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl" Robert Słotwiński, szef sprzedaży Działu Techniki Solarnej w Schüco Polska.

Rynek Infrastruktury: Jak, według Pana, powinna brzmieć definicja prosumenta?

 

Robert Słotwiński, szef sprzedaży Działu Techniki Solarnej w Schüco Polska: To nie tylko moje zdanie ale wielu osób związanych z tą branżą. Według nas prosumentem winien wybyć nazywany podmiot (osoba, instytucja), która, produkując energię, zużywa ją na własne potrzeby, ograniczając zużycie energii sieciowej (dostarczanej zdalnie), a jedynie nadmiar energii sprzedaje do sieci. Dochód ze sprzedanej energii nie może stanowić podstawowego źródła dochodu podmiotu. O prosumencie może być mowa jedynie w przypadku tzw mikroinstalacji, tzn. 0-40kW. Prace nad Ustawą OZE idą właśnie w tym kierunku i to bardzo dobrze.

 

Mi bliższa jest definicja, gdzie prosument jest przede wszystkim konsumentem. Takie są obecne tendencje w Europie i na świecie. W innych krajach nie opłaca się sprzedawać wytworzonej energii do sieci, bo jest on tańsza od kupowanej. Opłaca się zużywać ją na własne potrzeby, zmniejszając pobór energii z sieci. Ewentualny nadmiar jest sprzedawany, żeby się nie zmarnował.

 

Obecnie w Polsce jest odwrotnie. Zakłady energetyczne nie zgadzają się, aby część wyprodukowanej energii min ze słońca była wykorzystywana na użytek własny. Całość energii z instalacji fotowoltaicznych musi trafić do sieci. To głównie wynika z zawiłości przepisów związanych z rozliczeniami finansowymi jak również w wymogami akcyzowymi.


W jaki sposób? Jak to będzie się kształtować w przyszłości?

 

Po raz pierwszy słuchając osób odpowiedzialnych za nowe zapisy Ustawy OZE muszę przyznać, że „… uczymy się na błędach innych….” Tzn, że nie popełnimy błędów wielu krajów takich jak Czechy czy Anglia. Wzorujemy się na najnowszych niemieckich przepisach. Głównym wsparciem zostaną objęte małe mikroinstalacje. Ich zalet jest wiele ale o tym może później.

 

Zapisy ustawy mówią o stawce za energię odsprzedawaną do sieci 1MWh = 1100 zł, to jest prawie 100% więcej niż cena energii w zakupie. Z ostatnich moich informacji wynika, że chyba nie uda się utrzymać tak dużej dysproporcji pomiędzy tymi cenami. Taki kierunek ma również swoje uzasadnienie. Proszę pamiętać o definicji prosumenta a wszystko stanie się jasne. Poza tym ceny urządzeń w całej Europie spadają i czas zwrotu instalacji również się skraca. Tak więc nie ma sensu utrzymywanie tak wysokich stawek odkupu energii. Ja wiem, że teraz wiele ludzi „rzuci mi się do gardła” bo z wielkiego biznesu jaki można było zrobić na zielonej słonecznej energii zostanie mały interesik (uśmiech).

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5