Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Sobisch: Opole ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
24-01-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Sobisch: Opole ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki
Gregor Sobisch, prezes zarządu Polimex-Mostostal / Fot. Włodzimierz Włoch
- Zawsze wierzyliśmy w to, że projekt ten będzie realizowany – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Gregor Sobisch, prezes zarządu Polimex-Mostostal o budowie dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6), która ma rozpocząć się 1 lutego 2014 r.

- Rozbudowa Elektrowni Opole o dwa nowe bloki to inwestycja, która ma kluczowe znaczenie tak dla regionu, jak i dla całej polskie gospodarki. Rozbudowa elektrowni w Opolu i uruchomienie tu nowych mocy jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju polskiej elektroenergetyki i zapewnienia nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej dla polskiej gospodarki – przekonuje w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Gregor Sobisch.


Portfel zamówień PXM większy o 4 mld zł

 

- Dzięki temu zadaniu nasz portfel zamówień jest większy o ponad 4 mld zł. Konsorcjum wykonawcze jest bardzo dobrze przygotowane do realizacji zadania. To prawda, że konsorcjanci - trzy polskie firmy borykają się z problemami finansowymi, ale kontrakt ten jest dobrze zabezpieczony. Pozyskaliśmy solidnego partnera - firmę Alstom, która od początku była brana pod uwagę jako potencjalny dostawca turbiny czy kotła – mówi prezes Polimexu.

 

Przypomina również, że rozmowy z Alstomem Polimex-Mostostal rozpoczął już w 2012 roku, bo firmie zależało na nawiązaniu współpracy z partnerem, który ma doświadczenia w realizacji tego typu wielkich kontraktów energetycznych i jednocześnie jest silny pod względem finansowym. - Alstom to firma spełniająca te kryteria i dlatego stała się dla nas naturalnym partnerem. Co również ważne - dzięki zaangażowaniu tej firmy zachowamy w Polsce miejsca pracy – podkreśla Gregor Sobisch.

 

Alstom, jako podwykonawca wykona największy zakres prac

 

- Mamy skompletowany dobry zespół. Sprawy są dobrze poukładane. Polimex zachowuje największy zakres w kontrakcie, to jest 42 proc. Zlecenie wykonania i dostawy turbiny trafiło od nas do Alstomu. To właśnie ta firma, jako podwykonawca, ma do zrealizowania największy zakres prac. Polimex-Mostostal wykonuje infrastrukturę wysp turbinowych, budowę chłodni kominowych wraz z układem wody chłodzącej. Realizujemy również instalacje elektryczne włącznie z aparaturą kontrolno-pomiarową i automatyką. Bierzemy także udział w pracach projektowych. Wartość kontraktu wynosi 11,5 mld zł brutto – podsumowuje Sobisch.

  

Budowa dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6) o wartości ponad 11,5 mld zł rozpocznie się 1 lutego 2014 r.

PGE planuje, że największe nakłady inwestycyjne przypadną na lata 2015 (3,8 mld zł) i 2016 (3,3 mld zł). Zgodnie z porozumieniem z 6 grudnia 2013 r. do umowy z Generalnym Wykonawcą podpisanej 15 lutego 2012 r. Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podtrzymuje zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) 31 stycznia 2014 r., co umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych 1 lutego 2014 r. Umowa z konsorcjum firm budowlanych Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power na budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny zakłada, że przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018, a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5