Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Szwed: Do 2020 r. potrzebujemy 6 GW w nowych blokach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-05-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / PAP / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Szwed: Do 2020 r. potrzebujemy 6 GW w nowych blokach
Cezary Szwed, dyrektor departamentu rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych / fot. Włodzimierz Włoch
– Po roku 2020 będą potrzebne kolejne jednostki, bo dalsze prognozy przewidują wzrost zapotrzebowania, a będziemy mieli kolejne wycofania i likwidację obecnie działających elektrowni. Według ankiet, łącznie z tymi do 2020 r. do 2028 przewiduje się wyłączenia do 10 GW. Powinniśmy więc budować nowe moce, aby zbilansować system – powiedział Cezary Szwed, dyrektor departamentu rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych podczas jednej z dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Szwed zaznaczył, że należy odróżnić pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną od pokrycia zapotrzebowania na moc. Moc to jest to, co w danej chwili konsumują odbiorcy i system musi być w każdej chwili gotowy do pokrycia tego zapotrzebowania. PSE jest ustawowo odpowiedzialna za ocenę bilansów mocy w perspektywie długoterminowej. Na tę ocenę w tej chwili składają się trzy czynniki: prognozowany wzrost zapotrzebowania na moc, planowane przez istniejące elektrownie wycofania, czyli likwidacja jednostek wytwórczych oraz inwestycje w nowe. – Sporządziliśmy prognozy bilansu mocy do roku 2020 i do 2030. W krótszej perspektywie zakładamy wzrost zapotrzebowania i może nie jest on taki wysoki, jak jeszcze kilka lat temu, a w najbliższym czasie może jeszcze nastąpić spadek w porównaniu do roku 2012, ale już od 2015 będziemy notować wzrost do 2020 i później – poinformował Cezary Szwed.

- Jeśli chodzi o twierdzenie, że energetyka wymaga odbudowy mocy, to z przekonaniem mogę powiedzieć, że jest ono prawdziwe. Prowadzimy ankietyzację, w której elektrownie informują nas o ty, które bloki zostaną wycofane i kiedy. Do roku 2020 plany elektrowni zakładają wycofanie 6,6 tys. MW, z tego w dużych elektrowniach systemowych do 5 GW – podał dyrektor departamentu rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. – To powoduje, że nawet jeśli zapotrzebowanie nie będzie rosło, to musimy odbudować te moce. Przewidujemy, że w perspektywie do roku 2020 potrzebujemy 6 GW w nowych blokach – dodał.

Obecnie w trakcie realizacji są trzy elektrownie – Kozienice, Stalowa Wola i Włocławek, na łączną moc ok. 2 GW. – Po roku 2020 będą potrzebne kolejne jednostki, bo dalsze prognozy przewidują wzrost zapotrzebowania, a będziemy mieli kolejne wycofania i likwidację obecnie działających elektrowni. Według ankiet, łącznie z tymi do 2020 r. do 2028 przewiduje się wyłączenia do 10 GW. Powinniśmy więc budować nowe moce, aby zbilansować system – zaznaczył.

Szwed powiedział również, że OZE mają różny charakter pracy, a np. źródła wiatrowe są stosunkowo mało przewidywalne i tylko 10 proc. można brać pod uwagę przy bilansowaniu systemu ze względu na rozproszenie geograficzne i niejednoczesność pracy.
 

 

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Pomorskie. Co z budową trasy Via Maris?

Drogi i autostrady

Pomorskie. Co z budową trasy Via Maris?

Grzegorz Rekiel 17 marca 2024

Nie będzie remontu linii 410 pomiędzy Drawnem a Choszcznem

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Pomorskie. Co z budową trasy Via Maris?

Drogi i autostrady

Pomorskie. Co z budową trasy Via Maris?

Grzegorz Rekiel 17 marca 2024

Nie będzie remontu linii 410 pomiędzy Drawnem a Choszcznem

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5