Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Tusk: Dziś LOT to przedsiębiorstwo wymagające specjalnej troski

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

ju

Data publikacji:
03-04-2013
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Tusk: Dziś LOT to przedsiębiorstwo wymagające specjalnej troski
Donald Tusk/fot. Włodzimierz Włoch
Rząd przyjął wczoraj (2 kwietnia) regulację, która umożliwi zbycie wszystkich akcji posiadanych przez Skarb Państwa w spółce LOT na rzecz inwestora strategicznego. Oznacza to akceptację dla uchylenia ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego PLL LOT.

- Podjęliśmy decyzję dotyczącą zmiany ustawy o PLL LOT. Zmiana ta powinna umożliwić nam prywatyzację spółki. Jak Państwo wiecie LOT jest przedsiębiorstwem wymagającym dzisiaj specjalnej troski, m.in. dlatego wnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o możliwość udzielenia pomocy polskiemu przewoźnikowi. W tych kategoriach należałoby też traktować pożyczkę udzieloną spółce w grudniu ubiegłego roku. Jestem po długiej rozmowie z Ministrem Skarbu Państwa i prezesem PLL LOT. Jeśli nie chcemy wrzucać do tej studni bez dna kolejnych publicznych środków to jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja. Będzie ona możliwa dzięki przyjęciu właśnie tej ustawy, przyjętej podczas Rady Ministrów – skomentował kwestię prywatyzacji PLL LOT premier Donald Tusk.

 

Na podstawie obowiązujących przepisów Skarb Państwa zachowywał status akcjonariusza większościowego, co było niespójne z regulacjami wspólnotowymi, prezentującymi liberalne podejście do struktury własności i kontroli unijnych przewoźników. Po uchyleniu ustawy pozycja negocjacyjna SP w transakcji sprzedaży akcji będzie mocniejsza.

Racjonalnie działający inwestor prywatny zawsze jest zainteresowany przejęciem pełnej kontroli nad podmiotem, w którego działalność angażuje własne aktywa. 

- Dzisiaj, biorąc pod uwagę kondycję firmy, trzeba zaznaczyć, że na prywatyzacji budżet Państwa prawdopodobnie nic nie zarobi. Sprzedać tak naprawdę należy markę, bo tylko tyle można uratować. Oznacza to rzecz jasna piekło politycznej awantury w Parlamencie, gdzie opozycja rzucać będzie oskarżeniami o wyprzedaży rodowych sreber. Kiedy LOT był w lepszej kondycji, mówiono że nie sprzedaje się radzących sobie w miarę na rynku przedsiębiorstw. Nikt nie brał po uwagę tego, że wypełnienie samolotu nie jest równoznaczne z odnotowaniem zysków na danym połączeniu. Nikt nie zauważał, po jak cienkim lodzie stąpa od lat branża lotnicza, gdzie ceny paliwa, groźby zamachów bądź kondycja gospodarek od razu wpływają na finanse linii, często prowadząc do bankructw znanych marek. Gdy LOT jest wciąż na skraju bankructwa, także nie można go sprzedać, bo będzie to okradanie Narodu. Pozostaje więc trzecia droga: niespodziewana upadłość, bo na wieczne dokładania do firmy ani nas nie stać, ani nie przemawia za tym logika i rozsądek – komentuje Adrian Furgalski, dyrektor ZDG TOR.

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Łukasz Malinowski 10 lipca 2022

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Łukasz Malinowski 10 lipca 2022

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5