Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Tusk: Rząd znajdzie środki i sposoby, by powstała nowa elektrownia w Opolu

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
06-06-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Tusk: Rząd znajdzie środki i sposoby, by powstała nowa elektrownia w Opolu
fot. Włodzimierz Włoch
Premier Donald Tusk zadeklarował, że rozbudowa elektrowni w Opolu o dwa nowe bloki zostanie zrealizowana.

Jak powiedział Tusk, na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego z udziałem wicepremiera Piechocińskiego, ministrów skarbu, finansów oraz ekspertów gotowość rządu do budowy elektrowni Opole została potwierdzona. „To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" - poinformował premier. Tusk zapowiedział, że należy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju bez naruszania interesów giełdowej spółki.

 

Jak informuje „bankier.pl” na słowa Donalda Tuska silnie zareagowały akcje spółek związanych z projektem budowy elektrowni w Opolu. Najwięcej, bo ponad 10% zyskuje Rafako, któremu wtóruje PBG (9,66%). Solidne wzrosty towarzyszą także akcjom Polimeksu-Mostostalu (6,67%). Jednocześnie mocno tanieje PGE (-4,78%), która radzi sobie zdecydowanie najgorzej spośród spółek z WIG20.

 

Przypomnijmy, że Polska Grupa Energetyczna nie rozwiązała umowy z konsorcjum firm, które miało budować bloki w opolskiej elektrowni. W jego skład wchodzi Rafako, Polimeks-Mostostal i Mostostal Warszawa. W maju podpisano aneks przewidujący możliwość powrotu do realizacji projektu. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.

- Decyzja PGE ws. Opola wcale nie oznacza, że postawiono krzyżyk na planach rozbudowy. Tam są dobre warunki do inwestycji, a ponadto poniesiono spore nakłady na przygotowanie się do budowy nowych bloków – mówił w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Andrzej Czerwiński, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. energetyki.

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że 4 kwietnia 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółki zależnej PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.

 

Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zmiany w zarządach Gaz-Systemu i PSE

Biznes i przemysł

Zmiany w zarządach Gaz-Systemu i PSE

Mikołaj Kobryński 12 lutego 2024

Są oferty dotyczące S17 do terminala w Hrebennem. Znów poza budżetem

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zmiany w zarządach Gaz-Systemu i PSE

Biznes i przemysł

Zmiany w zarządach Gaz-Systemu i PSE

Mikołaj Kobryński 12 lutego 2024

Są oferty dotyczące S17 do terminala w Hrebennem. Znów poza budżetem

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5