Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Twardowski: Alstom generalnym projektantem elektrowni Opole

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
07-03-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
dl / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Twardowski: Alstom generalnym projektantem elektrowni Opole
fot. Alstom
– Jako generalny projektant, Alstom podjął się projektu nowych bloków elektrowni w Opolu, przy współpracy z innymi biurami projektowymi. Pierwsze umowy są już podpisywane, pozostałe są konsultowane – powiedział Andrzej Twardowski, dyrektor zakładu elektrowni Alstom Power.

Powstające nowe bloki energetyczne PGE GiEK Oddział Elektrownia Opole będą największymi, jakie kiedykolwiek zbudowano w Polsce i jednocześnie najbardziej sprawnymi. Jednostki będą charakteryzować się wysoką sprawnością na poziomie powyżej 45,5%. Nowe bloki wytwórcze składać się będą z dwóch bloków energetycznych nr 5 i 6 , których głównym projektantem będzie Alstom. Andrzej Twardowski, dyrektor zakładu elektrowni Alstom Power, tłumaczył zakres prac, który podlega pod Alstom.

– Nowe bloki 2x900 MW oraz dwie chłodnie kominowe zostaną wybudowane obok obecnych. Będzie to dalsza część elektrowni, ponieważ projekt ma długą historię, więc jest to kontynuacja rozbudowy. To co chcemy wybudować spełnia wszystkie oczekiwane przez klienta kryteria potrzebne do realizacji projektu, stawiane przed nowoczesnymi blokami, czyli mały stopień oddziaływania na środowisko i połączenie wszelkich najlepszych technologii. Będziemy się starali, by wszystkie te elementy były spełnione – powiedział Twardowski.

35 lat pracy

Nowe bloki będą zaprojektowane na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej maksymalnie do 8000 godzin/rok, będą przystosowane do produkcji ciepła w kogeneracji oraz będą przygotowane do zabudowania w przyszłości instalacji wychwytywania dwutlenku węgla, o ile byłaby ona wymagana.

– Nowe bloki będą wpisywały się w przedłużenie istniejących bloków jako uzupełnienie obecnej elektrowni. Chcemy wykonać inwestycję w sposób maksymalnie sprawny z minimalnym oddziaływaniem na działanie obecnych bloków. Chcemy, by prace prowadzone na nowych obiektach w żaden sposób nie wpływały negatywnie na pracę obecnych bloków – mówił Twardowski.

– Istotą całego zagadnienia jest inwestor, który ma zespół nadzorujący projekt po stronie inwestora oraz jest menadżer projektu, który ma swój zespół do zarządzania projektem. Model jest bardzo podobny do tego z Bełchatowa. Generalnym wykonawcą będzie konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. W związku z różnymi wymaganiami i zmianami w ostatnich dwóch latach, powstała koncepcja, gdzie powołano trzy spółki celowe przez członków konsorcjum. Te spółki zarządzają w ramach realizacji projektów swoimi częściami projektu. Alstom pojawił się w trakcie umów, które były sfinalizowane w 2013 roku, jako podwykonawca trzech firm w ramach trzech różnych umów – zwracał uwagę Twardowski.

Alstom pełnomocnikiem konsorcjum


Podstawowe instalacje technologiczne każdego z bloków 5 i 6 to kocioł parowy wraz z instalacjami pomocniczymi, jak np. młyny węglowe, obrotowe podgrzewacze powietrza, wentylatory powietrza i spalin, instalacja odżużlania; turbina parowa wraz z generatorem i instalacjami pomocniczymi, jak np. układ kondensacji, układy regeneracji, układ odgazowania, instalacja oczyszczania kondensatu, instalacje olejowe, instalacja pary uszczelniającej, odwodnienia; układ oczyszczania spalin wraz z produkcją gipsu; układ zamknięty wody chłodzącej wraz z chłodniami kominowymi, odprowadzającymi do atmosfery także oczyszczone spaliny; układ wody amoniakalnej; układ mocy elektrycznej; układ odpopielania.

– Alstom stał się pełnomocnikiem konsorcjum oraz generalnym projektantem całego przedsięwzięcia m.in. w zakresie technologicznym. Bloki, które wybudujemy będą o około 12 metrów wyższe od obecnych. Jako generalny projektant Alstom, przy współpracy z innymi biurami projektowymi, podjął się projektu bloków. Pierwsze umowy są już podpisywane, pozostałe są konsultowane – mówił Twardowski.

– Alstom będzie realizował między innymi systemy pomocnicze w zakresie maszynowni, układy technologiczne, systemy pomocnicze ogólnoblokowe, chłodnię kominową czy układ uzdatniania wody. Chcielibyśmy wykorzystać nasze doświadczenie zwłaszcza z ostatnich dużych projektów energetycznych w Polsce, gdzie duży udział miały firmy zewnętrzne. Projekt okazał się sukcesem dla wszystkich. Chcielibyśmy za kilkadziesiąt miesięcy pochwalić się podobnymi doświadczeniami z realizacji projektu w Opolu – mówił Twardowski.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5