W spotkaniu z przedstawicielami ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) wzięli udział prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj i podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Małgorzata Olszewska.
Prezes ICANN Pan Fadi Chehade przybliżył zasady funkcjonowania, strukturę organizacji, a także formy działania przyjęte przez ICANN po ostatnich zmianach zmierzających do osiągnięcia pełnej transparentności zarządzania Internetem. Podkreślił, jak bardzo istotny jest dla niego głos społeczności i świadomość poszczególnych państw. Dlatego też w ramach działalności ICANN tak ważne jest położenie nacisku na konsultacje społeczne ze wszystkimi grupami zainteresowanymi tematyką zarządzania i rozwoju Internetu.
Jako przykład wskazał Brazylię, gdzie powstała niezależna rada wspierająca zarządzanie Internetem składająca się z przedstawicieli środowiska internautów, biznesu, nauki i państwa. Jak podkreślił takie podejście daje poczucie, że wszyscy mają wpływ na procesy decyzyjne związane z Internetem i nic przed nikim nie jest ukrywane.
W czasie spotkania prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiła jak wygląda zarządzanie Internetem w Polsce, podkreśliła jego niezależność od czynników politycznych, czy czyichkolwiek interesów partykularnych. Wskazała że Polska jest jednym z krajów który od początku przyłączenia do tej najważniejszej światowej sieci tj. od 1991 powierzył jej zarządzanie na swoim terenie środowiskom akademickim i że do dziś doskonale rolę tę pełni Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Podkreślono także rolę jaką NASK pełni jako podmiot odpowiedzialny za krajowy rejestr nazw internetowych w domenie „.pl”, aktywny członek organizacji CENTR (Council of European National Top - Level Domain Registries) oraz inicjator bezpiecznego DNS w Polsce.
Prezes ICANN Pan Fadi Chehade wskazał że Internet jako jedno z głównych spoiw obecnego świata, wymaga dalszego rozwoju i ma nadzieję że Polska poprzez swoje działania proces ten w znacznym stopniu wesprze stając się liderem w Europie. Liczy, iż stanie się tak poprzez powołanie ciała jak np. „Rada Internetu”, pełniejszą współpracę wszystkich zainteresowanych środowisk i następnie propagację tych doświadczeń na inne kraje. Zadeklarował pełne wsparcie ICANN dla tego procesu, a także w formie szkoleń i warsztatów dla polskich specjalistów. Zaznaczył iż ma bardzo dobre doświadczenia z polskimi inżynierami, jako najlepszymi ekspertami i liczy iż uda nam się ich włączyć w prace poszczególnych jednostek ICANN.
Strona Polska w nawiązaniu do swojego stanowiska na WCIT-12 (World Conference on International Telecommunications) podkreśliła iż Internet jest dziś największym i najlepszym narzędziem gwarantującym nie tylko swobody i wolności obywatelskie tam gdzie już są, ale co jest wyjątkowo istotne dzięki swobodzie przepływu informacji pozwala je propagować w miejscach i krajach gdzie dawniej nie było to możliwe.