Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

Viallefond: Turbiny wiatrowe będą coraz większe i większe

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
06-07-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
sg/Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Viallefond: Turbiny wiatrowe będą coraz większe i większe
fot. Rynek Infrastruktury
Turbiny wiatrowe mają coraz bardziej imponujące rozmiary, ponieważ im wyższej, tym silniej wieje wiatr, więc tym więcej energii można wyprodukować. Do jakich rozmiarów wiatraki będą "rosnąć" i w jakim kierunku rozwija się technologia produkcji w branży wiatrakowej w rozmowie z portalem "RynekInfrastruktury.pl" wyjaśnia Pierre Viallefond, dyrektor GE na Europę ds. energetyki odnawialnej.

Rynek Infrastruktury: Obecnie budowane wieże są coraz wyższe, a wirniki turbin osiągają coraz bardziej większą średnicę. Czy istnieje jakaś granica dla wielkości wiatraków?

 

Pierre Viallefond, dyrektor GE na Europę ds. energetyki odnawialnej: Myślę, że będziemy świadkami tego, że turbiny będą coraz większe i większe. Wirnik turbiny determinuje powierzchnię, dzięki której można uchwycić energię z wiatru. Jeśli zatem wziąć pod uwagę wiatr jako darmowe paliwo, energia, którą można z niego pozyskać, jest wprost proporcjonalna do kwadratu średnicy wirnika. Im większa gęstość powietrza i prędkość wiatru, która jest najważniejszym parametrem, tym produkcja energii większa. Choć można wartość tych czynników przewidzieć, nie można ich jednak kontrolować. Jedynym parametrem, który rzeczywiście można kontrolować jest średnica turbiny.

 

Najlepsze tereny dla energetyki wiatrowej są w Europie już na ogół wykorzystane. Może nie w każdym kraju, ale w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, nawet we Włoszech. To dlatego obserwujemy rozwój technologii przeznaczonych dla lokalizacji o mniejszej wietrzności. Stąd trend zwiększania wirnika turbiny, co ma kompensować wietrzności mniejszą prędkość wiatru. Za wzrostem średnicy też podąża wysokość wież. Im wyżej, tym więcej wiatru można „złapać”.

 

Należy pamiętać, że kraniec łopaty musi być na określonej wysokości od ziemi, aby nie stanowić zagrożenia. Także dlatego, że przy ziemi łopaty są narażone na turbulencje, a to może im szkodzić.

 

Być może stanie się tak, że turbiny nowej generacji będą mieć jeszcze większe wirniki, ale może być też tak, że będą się zmniejszać. Na razie globalny trend jest taki, że mamy coraz większe wirniki i coraz wyższe wieże.

 

Kiedy mówimy o regionach o mniejszej wietrzności, czy są jakieś rozwiązania technologiczne dla zwiększenia efektywności wiatraka niż większe wirniki i wyższe wieże?

 

Wyobraźmy sobie, że w danym miejscu mamy turbinę o określonej średnicy wirnika. Pytanie brzmi: czy chcemy zwiększyć efektywność całej farmy wiatrowej czy tej jednej turbiny? Istnieje na to wiele sposobów. Istotny jest kąt ustawienia łopat. To jest jak latanie, trzeba ustawić się pod pewnym kątem i trzeba zmienić kąt ten za każdym razem, kiedy wiatr zmieni kierunek. Najważniejsza jest zatem aerodynamika łopat i całej konstrukcji.

 

Drugim obszarem, w którym można podnosić efektywność są straty w przesyle. Im większa średnica kabla przewodzącego, tym lepiej, ale także drożej. Trzeba więc znaleźć optymalne rozwiązanie. Straty powstają także przez nieodpowiednią strukturę elektryczną generatorów. Są także straty mechaniczne. Instalacja powinna zużywać na własne potrzeby jak najmniej energii.

 

Finalnie, jeśli jest to możliwe, można zwiększyć średnicę wirnika poprzez zastosowanie dłuższych łopat. Jeżeli parametry turbiny pozwalają na zwiększenie obciążeń dla konkretnej turbiny, można to zrobić.

 

Zatem istnieje wiele sposobów, i oczywiście, naukowcy pracują nad dalszym zwiększaniem efektywności wiatraków. Nie są to postępy przełomowe, raczej stopniowe, ale przecież zależy nam na długoterminowej obecności na rynku.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Offshore: Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej RWE

Biznes i przemysł

Offshore: Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej RWE

Mikołaj Kobryński 01 grudnia 2023

Offshore: Jest decyzja lokalizacyjna dla nowej linii najwyższego napięcia

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Offshore: Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej RWE

Biznes i przemysł

Offshore: Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej RWE

Mikołaj Kobryński 01 grudnia 2023

Offshore: Jest decyzja lokalizacyjna dla nowej linii najwyższego napięcia

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5