Łukasz Malinowski
Blisko 3,5 mln złotych to wartość unijnego dofinansowania, jaka łącznie zostanie przeznaczona na kompleksową modernizację systemów grzewczych. Pierwsze znajdują się w gminie Sorkwity i są to obiekty użyteczności publicznej tj. szkoła podstawowa, gminny ośrodek kultury oraz ochotnicza straż pożarna. Natomiast w Szwarcenowie z ekologicznej dotacji skorzysta przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej, zwierzęcej oraz produkcji i sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego. A wspólnym mianownikiem tych inwestycji jest biomasa, czyli ekologiczny sposób ogrzewania.
- Zależy nam na przede wszystkim na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystaniu szansy jaką daje Unia i zainwestowaniu w odnawialne źródło energii - poinformował wójt Sorkwit, Józef Maciejewski. - Chcemy w Sorkwitach przeprowadzić kompleksową modernizację systemu ciepłowniczego obejmującą modernizację źródła, przesyłu oraz odbioru. Dlatego stara kotłownia olejowa zostanie zastąpiona tą na biomasę, z wykorzystaniem zrębków. Zamontujemy 24 solary oraz zlikwidujemy kotłownie węglowe (tzw. źródła niskiej emisji). Planujemy podłączyć do sieci cieplnej nowych odbiorców oraz w obiektach użyteczności publicznej przeprowadzić termomodernizację budynków. Ważnym elementem projektu jest budowa zakładu przygotowania biomasy, gdzie na powierzchni 500 m kw. pod wiatą magazynowana będzie biomasa. Wbicie łopaty planowane jest już na sierpień, natomiast zakończenie projektu – jesienią przyszłego roku.
- Funkcjonujące od 1994 roku przedsiębiorstwo od lat stawia na alternatywne, ekologiczne źródła energii. Kotłownia na słomę oraz węglowa stanowią uzupełniające się źródła ciepła. Głównym jest kocioł na biomasę. Po wielu latach użytkowania trzeba go odciążyć i doinstalować nowy, który teraz przejmie rolę wiodącego – powiedział prezes spółki Ziemar Zbigniew Ziejewski. Tym samym zrezygnujemy z tradycyjnego pieca węglowego. Roczne zużycie słomy do dwóch kotłów wynosić będzie 935 ton. Kotłownia ruszy jeszcze przed tegorocznym sezonem grzewczym.
Wojewódzki Fundusz daje możliwość inwestowania w odnawialną energię podchodzącą ze słońca, biomasy i wód geotermicznych. Dzięki środkom Unii Europejskiej w naszym województwie zostanie wykonanych kilka instalacji wykorzystujących biomasę, kilkanaście instalacji solarnych na budynkach użyteczności publicznej, szkołach, hotelach, przedsiębiorstwach, restauracjach. Od 2008 r. Wojewódzki Fundusz już podpisał 33 umowy, na wartość blisko 73 mln złotych, w tym dofinansowanie z Unii wyniosło ponad 42 mln złotych. Te podpisywane dzisiaj są pierwszymi projektami pozytywnie ocenionymi w ostatnim konkursie.