Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Wnioski o współfinansowanie sieci TEN-T trafiły do Komisji

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
20-04-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Wnioski o współfinansowanie sieci TEN-T trafiły do Komisji
Fot. John Nyberg, sxc.hu.jpg (3)
13 kwietnia Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zakończyło procedurę naboru wniosków na współfinansowanie projektów w dziedzinie transeuropejskiej sieci transportowej z Funduszu TEN-T.

Pierwszy etap prekwalifikacji polegał na ocenie przez Ministerstwo propozycji przedsięwzięć, m.in. pod kątem spełnienia celów konkursu określonych przez Komisję Europejską. W ramach tego etapu resort otrzymał i przeprowadził ocenę 24 propozycji projektów zgłoszonych przez 11 wnioskodawców. W wyniku prekwalifikacji 4 propozycje projektów zostały odrzucone ze względu na niespełnienie celów konkursu. W przypadku 8 projektów wnioskodawcy otrzymali warunkową zgodę na udział w konkursie (po wyjaśnieniu kwestii wątpliwych, m.in. ryzyka podwójnego finansowania projektów, tj. z dwóch funduszy unijnych). Pozostałe 12 propozycji projektów uzyskało aprobatę Ministerstwa i tym samym możliwość ubiegania się o dofinansowanie UE.

W drugim etapie naboru wniosków odbyła się ich weryfikacja i poprawa na podstawie uwag zgłoszonych przez resort. W tym etapie wnioskodawcy przekazali do resortu 5 wniosków. Wszystkie przeszły weryfikację Ministerstwa pod kątem spełnienia warunków wpisywania się w cele konkursu oraz zgodności z zasadami kwalifikowania określonymi w programie konkursu. Projekty były badane również pod kątem technicznym oraz zgodności z dokumentami strategicznymi z zakresu polityki transportowej i rozwoju infrastruktury transportowej. Ostateczna weryfikacja zakończyła się pozytywnie. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zatwierdziło i – zgodnie z terminem ogłoszonym przez Komisję Europejską – przekazało do dnia 13 kwietnia 2012 r. do KE 4 wnioski aplikacyjne o łącznej wartości 31,48 mln EUR. Polska ma szanse na uzyskanie dofinansowania z Funduszu TEN-T w wysokości 5,30 mln euro.

Do Komisji Europejskiej przekazano następujące aplikacje:
1. Intermodal Container Yard – logistyczna brama Pomorza! – wniosek został opracowany przez PCC Intermodal,
2. Przebudowa infrastruktury dostępu kolejowego do Portu Gdynia – wniosek został opracowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia,
3. Rozbudowa Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Gdańsku – wniosek został opracowany przez DCT Gdańsk,
4. Modernizacja linii kolejowej Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki – prace przygotowawcze – wniosek został opracowany przez PKP PLK.

Ponadto Polska uczestniczy w projekcie pn. Preparatory studies and activities of the organizational structures of RFC8 “Bremerhaven/Rotterdam/Antwerp- Aachen/ Berlin-Warsaw- Terespol (Poland-Belarus border)/Kaunas” in terms of necessary measures to make the corridor operational until 10.11.2015,składanym przez grupę 5 wnioskodawców z: Niemiec, Belgii, Litwy, Holandii oraz Polski. Wnioskodawcą wiodącym jest PKP PLK.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przez Komisję Europejską w lipcu. Następnie będą podlegały zatwierdzeniu przez specjalny Komitet Pomocy Finansowej TEN-T, złożony z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE. Wnioskodawcy, których projekty zostaną zatwierdzone do współfinansowania w ramach ww. procedury, zostaną zaproszeni przez Komisję Europejską w celu wypracowania konkretnych zapisów Decyzji o przyznaniu pomocy finansowej dla każdego z zaakceptowanych projektów. Planuje się, że decyzje będą podpisywane od września 2012 r.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Koło zyska powiatową obwodnicę

Drogi i autostrady

Koło zyska powiatową obwodnicę

Elżbieta Pałys 29 sierpnia 2023

Gdańsk. Wiadomo kto przebuduje drogi do portu

Intermodal i logistyka

Jak LOT zarobi miliard złotych? Dwie recepty prezesa Fijoła

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Koło zyska powiatową obwodnicę

Drogi i autostrady

Koło zyska powiatową obwodnicę

Elżbieta Pałys 29 sierpnia 2023

Gdańsk. Wiadomo kto przebuduje drogi do portu

Intermodal i logistyka

Jak LOT zarobi miliard złotych? Dwie recepty prezesa Fijoła

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5