Zapraszamy na rozmowę z Wojciechem Średniawą, Głównym projektantem i architektem krajobrazu w firmie Polbruk, która była Partnerem Srebrnym czerwcowego XI Kongresu Infrastruktury Polskiej.
Redakcja portalu RI: Kostka brukowa czy płyty tarasowe budzą w nas przede wszystkim przyjemne skojarzenia związane z gospodarstwem domowym. Jednak poza produktami dla klienta indywidualnego, jesteście też zaangażowani w kwestie modernizacji infrastruktury miejskiej czy budowy obiektów infrastrukturalnych w Polsce. Na ile sektor budownictwa miejskiego czy infrastrukturalnego jest dla Was istotną częścią biznesu?
Wojciech Średniawa, Polbruk: Oczywiście jest to dla nas bardzo ważna część biznesu. Tym bardziej, że dysponujemy olbrzymim potencjałem produkcyjnym, będąc w Polsce liderem w swoim segmencie rynku. Poza tym, jesteśmy spółką należącą do międzynarodowego koncernu CRH, który jest wiodącym dostawcą materiałów budowlanych na świecie, a także w Polsce. Spółki należące do naszej Grupy oprócz kostki brukowej, w której my się specjalizujemy, produkują m.in: cement, kruszywa, beton, asfalt– czyli wszystko co, w infrastrukturze jest najważniejsze i niezbędne. Jako grupa możemy być bardzo dobrym kompleksowym dostawcą dla projektów infrastrukturalnych. To zobowiązuje nas do zaangażowania w zrównoważony rozwój, dbałości o środowisko i poszukiwania coraz to nowych rozwiązań, które pomogą udoskonalić otaczającą nas rzeczywistość. Jak wiadomo w Polsce w obszarze infrastruktury miejskiej i obiektów infrastrukturalnych cały czas jest wiele do zrobienia. Proponujemy rozwiązania, które architekci mogą wykorzystać do stworzenia bezpiecznej, funkcjonalnej i komfortowej dla ludzi, a przy tym przyjaznej dla środowiska przestrzeni publicznej. Gdybyśmy chcieli podejść procentowo do wagi tego sektora w naszym biznesie, to pomijając rynek inwestorów indywidulanych, to około 70 procent naszych realizacji to inwestycje infrastrukturalne i obiekty użyteczności, a pozostała część to budownictwo mieszkaniowe. W naszej ofercie znajdują się rozwiązania dedykowane przestrzeniom publicznym - płyty ekologiczne ażurowe, kostki brukowe, wielkoformatowe płyty na chodniki i deptaki, kostki przemysłowe, krawężniki i obrzeża oraz płyty ściekowe i integracyjne, czyli wszystko to, co jest niezbędne, aby wygodnie poruszać się w przestrzeni miejskiej. Poza tym w naszym portfolio, na które składa się obecnie ponad 400 produktów, znajdują się również elementy małej architektury. Są one ważne, bo można z nich stworzyć wygodne meble miejskie, kwietniki, rabaty kwiatowe oraz donice. Do zieleni w otaczającej nas przestrzeni przywiązujemy bardzo dużą wagę. Podobnie, jak większość mieszkańców miast nie chcemy, aby zamieniły się one w betonową pustynię, dlatego we wszystkich naszych projektach zawsze uwzględniamy zielone rozwiązania. Jest to zresztą jeden z głównych trendów na światowych rynkach budowlanych. W tym roku z myślą o przestrzeni miejskiej wprowadziliśmy na rynek eko-płytę Ekotech, która ma retencję wody na poziomie 50 procent oraz może się pochwalić bardzo ciekawym i nowoczesnym designem. Tegoroczną nowością jest również płyta Dynamik, która gwarantuję nieszablonowy design miejskim placom i chodnikom, a przy tym w zależności od projektu może być również ekologicznym rozwiązaniem. Pana wystąpienie podczas XI Kongresu Infrastruktury Polskiej nosiło tytuł „Czas na nową przestrzeń miejską”. W jakim obszarze przestrzeni miejskich możemy spotkać produkty Polbruk?
Możemy je spotkać praktycznie wszędzie, na placach, targowiskach, chodnikach i deptakach, torowiskach, przystankach i peronach, drogach i parkingach. Mówiąc o nowej przestrzeni miejskiej mamy na myśli jednak coś więcej niż tylko trakt do poruszania się, czy to pieszo, czy jakimkolwiek środkiem transportu. Przestrzeń publiczna powinna być funkcjonalna i przyjazna dla wszystkich mieszkańców. Bardzo bliska jest nam koncepcja woonerf, która realizuje te założenia. Zakłada ona połączenie w strefie zurbanizowanej kilku ważnych funkcji - ulicy i parkingu, a jednocześnie deptaka i miejsca spotkań mieszkańców. Najważniejsze cechy przestrzeni woonerf to wysoki poziom bezpieczeństwa oraz duża ilość przyjaznych dla mieszkańców odpowiednio zaprojektowanych terenów zielonych. Równocześnie przestrzeń ta realizuje funkcję komunikacyjną i zachowuje miejsca parkingowe. Możliwości tworzenia takich przestrzeni zależą oczywiście od wielu czynników, ale nawet w mikroskali można zrobić coś dobrego dla miasta i jego mieszkańców, a przykładem jest Zielony Kącik w Kielcach, który powstał w ramach programu Zielony Mecenat Kielc i współpracy Miasta Kielce z naszą firmą. Jest to strefa wypoczynku dla osób oczekujących na przystankach autobusowych przed Dworcem PKP w Kielcach. Strefę tworzy kompleks wygodnych mebli miejskich zbudowanych z pustaków Neo i betonowych donic Tigela. Zielony Kącik to przykład nowatorskiego projektu, w którym funkcjonalne meble miejskie z elementów betonowych i aranżowana zieleń zostały zintegrowane w jeden obiekt. Stworzona przestrzeń jest przyjazna dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, ponieważ w projekcie uwzględniono m.in. odpowiednie odstępy między modułami, aby osoby na wózkach mogły się swobodnie poruszać. Koncepcja „Zielonego Kącika” jest uniwersalna, tego rodzaju obiekty można postawić w różnych miejscach, w zależności od dostępnej przestrzeni i dowolnie rozbudowywać. Są to rozwiązania, które mogą poprawić jakość życia w miastach i zmniejszyć problem nadmiernego nagrzewania, bo zasadzone rośliny z czasem odwdzięczą się cieniem. Temat zielonych przestrzeni jest dla nas bardzo ważny, dlatego edukujemy i organizujemy konkursy dla młodych projektantów, poprzez które chcemy ich zarazić ideą zielonych przestrzeni publicznych.
A w których miejscach związanych z budownictwem drogowym czy kolejowym jesteście obecni?
Jesteśmy w bardzo wielu miejscach, ale kilkoma z chęcią się pochwalę. Dla zobrazowania skali posłużę się przykładem. Dotychczas wyprodukowaliśmy tyle wyrobów, ile wynosi łączna powierzchnia 40 tys. boisk do piłki nożnej. Nasze produkty wykorzystane zostały w wielu inwestycjach w całej Polsce. Przykładem jest nawierzchnia przy dworcach PKP Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia, Gdańsk Wrzeszcz, Gdynia Główna, Bydgoszcz-Leśna oraz na dworcach modułowych w całej Polsce. Nasze produkty znajdują się również na dworcu autobusowym MDA w Krakowie i liniach tramwajowych, w tym roku realizowany jest remont trakcji tramwajowej m.in. w Łodzi i Olsztynie. Mamy też swój udział na różnych odcinkach autostrad i drogach w całej Polsce. Oprócz budownictwa kolejowego i drogowego myślę, że warto również wspomnieć o obecności w miejscach użyteczności publicznej, takich jak deptak otaczający Stadion Tauron Arena w Krakowie, słynna ulica Piotrkowska w Łodzi, Skwer Kościuszki w Gdyni czy Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Możemy się też pochwalić realizacjami przy Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie i Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce koło Rzeszowa. Obecnie realizowany jest duży projekt przy Centrum Nauki „Cogiteon” w Krakowie.
Bardzo ważnym elementem Waszych produktów są ich walory estetyczne. Jak duży zespół pracuje u Was nad – jak piszecie – „niebanalnym i wyjątkowym designem” produktów Polbruk?
Nad naszymi produktami pracuje sztab ludzi. W tej chwili mamy 21 zakładów produkcyjnych, 36 linii produkcyjnych, a w naszych fabrykach zatrudnionych jest 750 pracowników. Życie każdego produktu zaczyna się w dziale R&D, który koordynuje rozwój produktów i rozwiązań, które zaoferujemy rynkowi. Posiadamy laboratorium i szereg specjalistycznych pracowni. Zespół R&D odpowiada za wprowadzanie nowych produktów na rynek. Członkowie zespołu nadzorują wszystkie etapy tego procesu, począwszy od zbierania pomysłów aż do zatwierdzenia produktu do produkcji. Dział R&D ściśle współpracuje z Działem Projektowym, który tworzą doświadczeni architekci krajobrazu dobrze znający trendy i potrzeby klientów. Klienci oprócz wysokiej jakości produktów oczekują również podpowiedzi w wyborze koncepcji i kompleksowego projektu aranżacji przestrzeni. Nasi projektanci w ramach usługi projektowej oferują pomoc w przygotowaniu projektu nawierzchni wokół posesji oraz elementów małej architektury. Ten osobisty kontakt sprawia, że jesteśmy blisko naszych klientów i możemy zaproponować im designerskie rozwiązania, które zostaną ciepło przyjęte przez rynek.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.