Partner serwisu
Polityka i prawo

CEMEX Polska wspiera wizję dekarbonizacji polskiego budownictwa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-08-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
CEMEX Polska wspiera wizję dekarbonizacji polskiego budownictwa
fot. mat. pras.
CEMEX Polska poparł ścieżkę dekarbonizacji zaprezentowaną w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Dokument opublikowany na początku czerwca zawiera mapę drogową dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Raport powstał dzięki wsparciu i współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Udział CEMEX w projekcie potwierdza zaangażowanie firmy we wdrażanie strategii korporacyjnej Future in Action na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Zgodnie z prezentowaną w raporcie wizją, w 2050 roku wszystkie budynki w Polsce powinny charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, z kolei budynki nowe i poddawane modernizacji – zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia, czyli zerowym bilansem wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego.

Autorzy dokumentu podkreślają, że realizacja tego celu wymaga m.in. transformacji budynków oraz zmian w całym sektorze budowlanym. Proponowana ścieżka dekarbonizacji w przypadku producentów materiałów budowlanych obejmuje m.in. podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości w zakresie dekarbonizacji, opracowanie i wdrożenie planu redukcji śladu węglowego produktów oraz osiągnięcie zaplanowanej redukcji w kolejnych latach.

– CEMEX od dawna realizuje działania, których celem jest znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W naszej ofercie stale przybywa produktów, powstających z myślą o zrównoważonym budownictwie. Jako organizacja świadoma wyzwań ekologicznych stojących przed branżą budowlaną, chcemy wspierać inicjatywy ustanawiające ambitne cele w zakresie dekarbonizacji, stąd poparcie dla wizji zaprezentowanej w raporcie PLGBC – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu w CEMEX Polska.

- Przedstawiona w raporcie ścieżka doprowadzenia do dekarbonizacji polskich zasobów budowlanych oraz sektora budownictwa jest bez wątpienia bardzo ambitna. Jednakże bez tak śmiałych wizji niemożliwym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. W drugiej kolejności, ambitne wizje muszą przekładać się na ambitne strategie, bo tylko zdecydowane, zintensyfikowane i długofalowe działania pozwolą na wypełnienie celów porozumienia paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu. Liczymy, że niniejszy raport stanie się osią wszelkich działań, które musimy podejmować - podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.
Raport dostępny jest TUTAJ 

CEMEX: Strategia Future in Action

Na całym świecie CEMEX angażuje się w działania łagodzące zmiany klimatu.

CEMEX globalnie realizuje strategię Future in Action, w ramach której firma deklaruje m.in. 40%-ową redukcję emisji CO2 z prowadzonej działalności produkcyjnej do 2030 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku). W tym roku firma zadeklarowała jednocześnie o 5 lat szybsze osiągnięcie wcześniej ustanowionego celu 35%-owej redukcji, tj. już w 2025 roku.

W Europie CEMEX może poszczycić się osiągnięciem 35% redukcji emisji CO2 już w 2020 roku, dlatego europejskie zakłady przyjęły cel zmniejszenia emisji aż o 55% do 2030 roku, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2.

CEMEX ogłosił ponadto, że w 2050 roku chce dostarczać swoim klientom na całym świecie wyłącznie beton o zerowym śladzie węglowym.

Kluczem do realizacji ambitnych zamierzeń jest poszukiwanie i wdrażanie nowych, niskoemisyjnych produktów, technologii i rozwiązań budowlanych.

W tym roku oferta CEMEX Polska wzbogaciła się m.in. o niskoemisyjne betony oraz cement Vertua®. Planowany dalszy rozwój portfolio produktów Vertua® pozwoli osiągnąć nie tylko wewnętrzne cele klimatyczne firmy, ale również te, które stawiają przed sobą klienci w łańcuchu dostaw.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Trasa Kaszubska. Ważna deklaracja GDDKiA ws. hałasu

Drogi i autostrady

Trasa Kaszubska. Ważna deklaracja GDDKiA ws. hałasu

Grzegorz Rekiel 16 kwietnia 2023

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Trasa Kaszubska. Ważna deklaracja GDDKiA ws. hałasu

Drogi i autostrady

Trasa Kaszubska. Ważna deklaracja GDDKiA ws. hałasu

Grzegorz Rekiel 16 kwietnia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5