Partner serwisu
Polityka i prawo

MON wskazuje infrastrukturę do modernizacji na Pomorzu Zachodnim

Dalej Wstecz
Partner działu

WKB

Data publikacji:
02-06-2025
Ostatnia modyfikacja:
28-05-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
MON wskazuje infrastrukturę do modernizacji na Pomorzu Zachodnim
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Pakt dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe to zadanie służące poprawie kluczowej infrastruktury na północy, która w przyszłości może okazać się kluczowa w sferach strategicznych. W ramach zadania Ministerstwo Obrony Narodowej współpracuje z władzami samorządowymi i wojewódzkimi, by wskazać elementy wymagające modernizacji. Nie inaczej jest w Pomorzu Zachodnim.

Cały czas trwają prace nad realizacją Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe, który jest priorytetem strategicznym dla obronności kraju, ale również szansą na rozwój infrastrukturalny i gospodarczy. W działania zaangażowane są różne podmioty samorządowe, również Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Czym zarządza Urząd Marszałkowski?

Jak tłumaczy nam Łukasz Jucha z biura prasowego gabinetu marszałka województwa zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski nadzoruje działalność Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, jest też udziałowcem w Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. W stosunku do tych instytucji samorząd województwa ma wpływ na planowanie i realizację inwestycji infrastrukturalnych oraz działania mające na celu utrzymanie i rozwijanie posiadanej infrastruktury.

– W przypadku infrastruktury kolejowej – co wynika z zapisów ustaw o samorządzie województwa oraz o transporcie kolejowym – Województwo Zachodniopomorskie skupia się na opiniowaniu proponowanych lub rozważanych rozwiązań w zakresie kierunków rozwoju infrastruktury uwzględniającej potrzeby regionu, jego mieszkańców i gospodarki – dodaje.

Współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie paktu nie ma jednak wpływu na strategię rozwoju regionalnego czy programów operacyjnych województwa, ponieważ – jak tłumaczy urząd - dokumenty strategiczne i operacyjne województwa są aktualizowane na bieżąco, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a realizacja wymienionych wcześniej zadań nie wymaga podjęcia takich działań.

Co trzeba poprawić?

Wszelkie działania związane z modernizacją infrastruktury w ramach Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe będą się odbywały z wykorzystaniem środków finansowych przekazanych przez resort obrony narodowej, w związku z czym na razie nie przewiduje się angażowania ani pieniędzy samorządowych, ani unijnych.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego wskazuje, iż aktualnie, w ramach poprawy komunikacji na potrzeby Sił Zbrojnych RP przygotowywana jest przebudowa jednej z dróg wojewódzkich. Na tym się jednak nie skończy.

–Podczas spotkań zorganizowanych przez MON w ramach Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe, wskazało potrzebę modernizacji kilku odcinków linii kolejowych, także takich, które dziś nie są wykorzystywane w regularnych przewozach pasażerskich, a potencjalnie, poza znaczeniem obronnym, mogłyby odgrywać też istotną rolę w komunikacji pasażerskiej – informuje Jucha.

Same władze wojewódzkie również zdają sobie sprawę, iż Infrastruktura drogowa na Pomorzu Zachodnim zabezpiecza obecnie potrzeby transportowe regionu, ale infrastruktura kolejowa wymaga na niektórych odcinkach doinwestowania celem usprawnienia płynności ruchu pociągów zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Nie wskazane zostały jednak przekazane nam konkretne informacje, o które odcinki chodzi – być może z uwagi na ich strategiczne znaczenie.

Partner działu

WKB

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

MON wskazuje kluczowe inwestycje w infrastrukturę

Polityka i prawo

MON wskazuje kluczowe inwestycje w infrastrukturę

Damian Kelman 14 maja 2025

Port Gdańsk określa zasady zakazu fotografowania

Polityka i prawo

GDDKiA: Nie będzie znaków zakazu fotografowania

Polityka i prawo

GDDKiA: Nie będzie znaków zakazu fotografowania

Damian Kelman 18 kwietnia 2025

Kontrakty wojskowe – duże zyski dla projektantów, ale konieczna certyfikacja

Inżynieria i innowacje

Zobacz również:

MON wskazuje kluczowe inwestycje w infrastrukturę

Polityka i prawo

MON wskazuje kluczowe inwestycje w infrastrukturę

Damian Kelman 14 maja 2025

Port Gdańsk określa zasady zakazu fotografowania

Polityka i prawo

GDDKiA: Nie będzie znaków zakazu fotografowania

Polityka i prawo

GDDKiA: Nie będzie znaków zakazu fotografowania

Damian Kelman 18 kwietnia 2025

Kontrakty wojskowe – duże zyski dla projektantów, ale konieczna certyfikacja

Inżynieria i innowacje

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5