Partner serwisu
Polityka i prawo

Dokumentacja projektowa i nadzór inwestorski w jednej firmie. Czy to konflikt interesów?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
01-10-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Dokumentacja projektowa i nadzór inwestorski w jednej firmie. Czy to konflikt interesów?
fot. GDDKiA/Facebook
– Znane są pojedyncze przypadki inwestycji realizowanych przez GDDKiA, gdy ten sam podmiot wykonywał dokumentację projektową i pełnił nadzór inwestorski – poinformował Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury, odpowiadając na interpelację jednej z parlamentarzystek.

Posłanka Krystyna Skibińska dociekała, czy zdarzają się przypadki, kiedy w inwestycjach realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ta sama firma konsultingowo-projektowa (ewentualnie dwa podmioty powiązane kapitałowo) sprawuje nadzór inwestorski nad inwestycją oraz sporządza dokumentację projektową na zlecenie wykonawcy kontraktu typu „Projektuj i buduj“ lub „Optymalizuj i buduj“. Jej zdaniem w takiej sytuacji może występować konflikt interesów.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnił, że „znane są pojedyncze przypadki inwestycji realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, gdy ten sam podmiot wykonywał dokumentację projektową i pełnił nadzór inwestorski”. – Z informacji przekazanych przez GDDKiA wynika, że podczas realizacji takich inwestycji nie zaobserwowano problemów w ich realizacji. Nie zostały stwierdzone nieprawidłowości, bądź nadużycia. Jednocześnie wszystkie zastrzeżenia odnośnie realizacji inwestycji zgłaszane czy to do Ministerstwa czy do GDDKiA są na bieżąco analizowane i wyjaśniane – zapewnił Weber.

Urzędnik przypomniał, że dokumenty kontraktowe stosowane przez GDDKiA nie zawierają postanowień wykluczających łączenie przez jeden podmiot roli autora dokumentacji projektowej oraz sprawującego nadzór inwestorski w ramach jednego przedsięwzięcia. – Niemniej jednak w celu zapewnienia maksymalnej transparentności przy realizacji inwestycji GDDKiA analizuje ewentualne zagrożenia w sytuacjach, gdy ten sam podmiot wykonuje dokumentację projektową i pełni nadzór w ramach jednej budowy. Weryfikacji podlegają przepisy oraz postanowienia wzorców umów pod kątem możliwości wprowadzenia rozwiązań eliminujących takie przypadki w przyszłości – wytłumaczył polityk.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5