Partner serwisu
Biznes i przemysł

Budimex realizuje kontrakty za 13 mld zł, drugie tyle ma w tzw. poczekalni. Popko: Jesteśmy spokojni o wykorzystanie mocy produkcyjnych

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
26-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
26-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Budimex realizuje kontrakty za 13 mld zł, drugie tyle ma w tzw. poczekalni. Popko: Jesteśmy spokojni o wykorzystanie mocy produkcyjnych
fot. Budimex
- To nie był łatwy rok, ale w Grupie Budimex kończymy go z poczuciem dobrze wykonanej pracy – mówi prezes Budimeksu Artur Popko. - Osiągamy historyczne wyniki, przy jednoczesnej poprawie rentowności – dodaje. Nie martwi się też o pracę na kolejne lata. Na koniec 2023 roku Grupa miała w portfelu zamówień 13,1 mld zł i niemal drugie tyle w tzw. poczekalni. Istotny udział mają tu potencjalne zlecenia na rynkach zagranicznych.

Grupa Budimex przedstawiła wyniki finansowe za 2023 rok. Osiągnęła 9 mld 802 miliony złotych w przychodach, co dale dwucyfrowy, ponad 13-procentowy wzrost rok do roku. Pozwoliły na to wysoki poziom portfela zamówień i jego dywersyfikacja w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi. - Wzrost sprzedaży odnotowaliśmy w większości obszarów działalności budowlanej na rynku krajowym – mówi prezes grupy budowlanej Artur Popko.

Budimex wypracował zysk operacyjny na poziomie 781 mln zł. - Poprawa wyniku finansowego to zasługa przede wszystkim skuteczniejszego zarządzania kosztami, wykorzystaniem efektów synergii w Grupie i większego portfela kontraktów budowlanych – mówi w komentarzu do wyników prezes Budimeksu. Zaznacza, że wynik wspomagany był już przez pierwsze przychody z działalności na rynkach zagranicznych. Nie bez znaczenia była dywersyfikacja działalności, której fundamentem pozostaje budownictwo w Polsce, ale oferta Budimeksu jest znacznie bardziej kompleksowa.

Poprawiła się także rentowność operacyjna – wzrosła z 6 do 8 proc., jak i rentowność brutto – było 7,1 proc. jest 9,7 proc. Rentowność operacyjna segmentu budowlanego w omawianym okresie wyniosła 8 proc. i była wyższa o 2 p.proc. w porównaniu do roku 2022. W tym przypadku znaczenie miały m.in. stabilizacja cen kluczowych materiałów budowlanych, takich jak stal, a także zabezpieczenie cen asfaltu.

Rentowność na poziomie zysku brutto była wspierana przez pozytywny wynik uzyskany na działalności finansowej z tytułu odsetek uzyskanych od depozytów bankowych – informuje Budimex.

"Poczekalnia" jak drugi portfel 

Portfel zamówień Grupy Budimex na koniec roku 2023 roku wyniósł 13,1 mld zł. Uwagę zwraca wartość kontraktów oczekujących na podpisanie, tj. tych, gdzie oferta tego wykonawcy jest na pierwszym miejscu w postępowaniach przetargowych. Obecnie wynosi ona blisko 13 mld zł, z tego ponad 7 mld zł przypada na kontrakty na rynkach zagranicznych: czeskim oraz łotewskim.

- Nasz portfel jest zdrowy, zbudowany na kontraktach podpisanych w ostatnich 2 latach, które ofertowane były po aktualnych cenach, a dodatkowo w większości projektów przewidziana jest waloryzacja. W otoczeniu wysokiej konkurencji i spodziewanej niższej podaży przetargów u głównych zamawiających daje nam to perspektywę stabilnej marży i jednocześnie komfort działalności oraz pewność wykorzystania naszych mocy produkcyjnych przez najbliższe 2-3 lata – komentuje Artur Popko.

W samym roku 2023 Budimex pozyskał kontrakty o wartości 8,3 mld zł. To m.in. budowa obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK-79, linia kolejowa 104 Chabówka – Rabka Zaryte, czy remont autostrady A1 Rusocin – Czerniewice. Budimex pozyskał także zlecenie budowy jednego odcinka trasy S8 Wrocław – Kłodzko oraz kontrakt kolejowy obejmujący realizację kompleksowych robót budowlanych, w tym infrastrukturę kolejową i drogową ‎na ‎odcinku Tychy – Most Wisła.

Budimex ma także umowę na realizację pierwszego etapu prac na budowę głównej linii kolejowej „Rail Baltica” na Łotwie. To inwestycja warta blisko 3,7 mld euro, realizowana w międzynarodowym konsorcjum, w którym Budimex ma 30 proc. udziałów.

Grupa Budimex zakończyła 2023 rok z wysoką pozycją gotówkową netto, przekraczającą 3,7 mld zł. Jak podano w komunikacie, bezpieczny poziom gotówki, w przyszłości pozwala na zainwestowanie w nowe obszary działalności. Przez 15 lat z rzędu Grupa wypłaca też dywidendę.

Sprzedaż segmentu usługowego w Budimeksie wyniosła 932 mln zł. Kluczowym aktywem był tu FBSerwis, który uzyskał 924,1 mln zł przychodów, tj. o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim. - Wzrost wartości sprzedaży został osiągnięty w każdym z segmentów działalności oraz był wyższy niż nasze wewnętrzne plany – podano w komentarzu do wyników.

Kierunek elektromobilność 

- Ubiegły rok był dla nas wyjątkowy pod względem nowych gałęzi działalności, czyli energii odnawialnej i elektromobilności. We wrześniu nasza pierwsza farma wiatrowa rozpoczęła produkcję zielonej energii. W trakcie roku powołaliśmy nową spółkę BXF Energia przypomina Artur Popko. Celem tej ostatniej jest rozwój projektów odnawialnych źródeł energii, a także ich budowa oraz eksploatacja. - Spółka skupia się na projektach w technologii farm fotowoltaicznych i wiatrowych, których przygotowanie rozpoczęła zabezpieczając kolejne lokalizacje dla potencjalnych elektrowni o mocy kilkuset MW – informuje prezes.

Jednocześnie w posiadaniu Budimeksu, za pośrednictwem Budimex Mobility jest ponad 160 ogólnodostępnych ładowarek, a wewnętrzne plany zakładają 230 ładowarek na koniec 2024 roku.
Prezes Budimeksu odnosząc się do sytuacji na rynku wskazuje na agresywną walkę o zlecenia zarówno w obszarze drogowym, kolejowym, jak i kubaturowym. - Dodatkowo konsekwentnie napotykamy silną konkurencję ze strony podmiotów zagranicznych. Startując w przetargach poza Polską najczęściej musimy przejść proces certyfikacji – chcielibyśmy mieć poczucie, że firmy budowlane z zagranicy są weryfikowane i certyfikowane w Polsce tak samo jak polskie firmy – jak Budimex – w innych krajach UE. Na rynku lokalnym mamy już pierwsze przypadki dodatkowej weryfikacji oferentów pod kątem zdobytych referencji, natomiast są to wyjątki – mówi Artur Popko.

Jeśli chodzi o działalność na rynkach zagranicznych, poza wspomnianym kontraktem kolejowym na Łotwie, Budimex rozwijał także struktury na rynku niemieckim, słowackim, czeskim i łotewskim. Na rynku czeskim zdobył pierwszy kontrakt za 113 mln zł – chodzi o Polder Kutřin. - Mając na uwadze zaostrzoną konkurencję na rynku lokalnym tym bardziej pozytywnie oceniamy, że decyzje o dywersyfikacji segmentowej a także ekspansja na rynki zagraniczne to właściwe kierunki. Mamy odpowiedni sprzęt, ludzi, kapitał i doświadczenie, aby realizować tak złożone kontrakty w Polsce i za granicą – to dla nas szansa na wzmocnienie pozycji Grupy Budimex jako wiodącej firmy budowlanej w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej – podsumowuje prezes Artur Popko.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Terminal T3 Baltic Hub zaawansowany w 40 procentach

Intermodal i logistyka

Terminal T3 Baltic Hub zaawansowany w 40 procentach

inf. pras. Budimex 24 lutego 2024

Budimex ma budować pierwszy odcinek S12 na Mazowszu

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Mirbud ma w portfelu zamówień 4,47 mld zł

Drogi i autostrady

Mirbud ma w portfelu zamówień 4,47 mld zł

ep. 15 lutego 2024

Czeka nas kumulacja robót i konkurowanie o zasoby

Biznes i przemysł

Może zabraknąć środków na finansowe zabezpieczenie inwestycji

Drogi i autostrady

Pozostałe z wątku:

Terminal T3 Baltic Hub zaawansowany w 40 procentach

Intermodal i logistyka

Terminal T3 Baltic Hub zaawansowany w 40 procentach

inf. pras. Budimex 24 lutego 2024

Budimex ma budować pierwszy odcinek S12 na Mazowszu

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Mirbud ma w portfelu zamówień 4,47 mld zł

Drogi i autostrady

Mirbud ma w portfelu zamówień 4,47 mld zł

ep. 15 lutego 2024

Czeka nas kumulacja robót i konkurowanie o zasoby

Biznes i przemysł

Może zabraknąć środków na finansowe zabezpieczenie inwestycji

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5