Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Fatalne wyniki produkcji budowlano-montażowej. „Przyczyn jest kilka”

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
25-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Fatalne wyniki produkcji budowlano-montażowej. „Przyczyn jest kilka”
Unsplash.com
Spadła o 6,5 %, licząc rok do roku i wzrosła o 7 % w stosunku do kwietnia. Znamy majowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.

Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. W maju 2024 roku odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku we wszystkich działach budownictwa. Dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków, spadek produkcji wyniósł 5,4%, dla jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 6,6%, a wykonujących prace budowlane specjalistyczne - 7,7%.

W maju 2024 r. zaobserwowano spadek produkcji budowlano-montażowej względem poprzedniego roku dla robót inwestycyjnych o 6,2%, jak i remontowych o 7,1% (w 2023 r. odpowiednio wzrost o 11,3% oraz spadek o 16,7%).

W stosunku do kwietnia 2024 roku zaobserwowano wzrost we wszystkich działach produkcji, przy czym wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł on 9,2%, w przedsiębiorstwach wykonujących prace budowlane specjalistyczne - 8,4%, a zajmujących się wznoszeniem budynków - 3,4%.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r. spadła o 4,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku. W porównaniu z kwietniem 2024 r. wzrosła o 0,1 %. W analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób.

Doktor Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenił, że dane są fatalne. - Wahania koniunktury są charakterystyczną cechą branży, ale w Polsce dołki są głębsze, a szczyty wyższe niż w dojrzałych gospodarkach wolnorynkowych. Dlaczego polska budowlanka jest dziś taka słaba? Przyczyn jest kilka. W mieszkaniówce na początku 2024 roku mamy zryw nowych inwestycji, ale może być on krótkotrwały, bo już widać, że słabnie. Sektor nieruchomości komercyjnych mocno spowolnił w całej Europie i buduje się po prostu mniej powierzchni biurowych i magazynowych - zauważył ekspert na Twitterze.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5