Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Grupa Budimex włącza się w prace przy elektrowni jądrowej

Dalej Wstecz
Autor:

inf.pras.

Data publikacji:
15-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
15-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Grupa Budimex włącza się w prace przy elektrowni jądrowej
fot. Stefan Kühn, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.orgzdjęcie ilustracyjne
Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał wchodzącą w skład Grupy Budimex firmę do kolejnej fazy projektu. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.

Zakres współpracy Mostostalu Kraków z Westinghouse obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy.

– Proces wyboru firm, które wezmą udział w budowie elektrowni został przeprowadzony w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości. Pierwsze ankiety kwalifikacyjne, audyty oraz spotkania przygotowujące do uczestniczenia w łańcuchu dostaw dla projektów jądrowych rozpoczęły się niemal 3 lata temu. Od samego początku uczestniczyliśmy w spotkaniach przygotowujących do złożenia oferty – mówi Jacek Lech, prezes zarządu w Mostostal Kraków.

Obecnie Mostostal bierze udział w kolejnej fazie procesu rozwoju i kwalifikacji dostawców Westinghouse. Obejmuje ona opracowanie odpowiednich charakterystyk technicznych i jakościowych, a także umów na makiety produkcyjne dla projektu AP1000 w Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu oraz innych przyszłych projektów europejskich, takich jak w Bułgarii czy na Ukrainie.

Jednocześnie rozmowy na temat udziału w przedsięwzięciu budowy elektrowni prowadzi Budimex. Budimex zawarł z amerykańską Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel wraz Westinghouse Electric Company wspólnie odpowiadają za projekt budowy elektrowni z trzema ‎reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. ‎

– Poza obszarem wyspy jądrowej i technologii, gdzie jesteśmy ‎obecni poprzez Mostostal Kraków, pozostajemy zainteresowani wykonaniem części ‎budowlanej, za którą bezpośrednio odpowiada Bechtel – mówi Maciej Olek, członek zarządu i dyrektor operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego z Budimex SA.

Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE oraz realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems.

Firma Budimex, jako największy w Polsce wykonawca budowlany i jednocześnie jedna z największych spółek giełdowych w kraju (WIG-20), posiada bogate doświadczenie w realizacji strategicznych dla kraju inwestycji. Spółka w swoim portfolio ma realizację takich przedsięwzięć, jak: budowa Portu Lotniczego Gdańsk czy odcinków autostrad A2 i A4. Obecnie firma realizuje m.in.: największy w Polsce dworzec Warszawa Zachodnia, Przekop Mierzei Wiślanej oraz rozbudowuje największy w tej części Europy terminal kontenerowy Baltic Hub.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Zgodnie z harmonogramem budowa pierwszej - na Pomorzu – zacznie się już w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Czy polski rynek zaleje cement z Ukrainy? Import wzrósł o 350 proc.

Biznes i przemysł

Mirbud podał szacunkowe wyniki za 2023 rok

Drogi i autostrady

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Czy polski rynek zaleje cement z Ukrainy? Import wzrósł o 350 proc.

Biznes i przemysł

Mirbud podał szacunkowe wyniki za 2023 rok

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5