Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

GUS podał wyniki produkcji budowlano-montażowej. Spadek w skali roku

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
23-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
GUS podał wyniki produkcji budowlano-montażowej. Spadek w skali roku
for. PixabayZdjęcie ilustracyjne
Spadła o 2 proc., licząc rok do roku oraz wzrosła o 9 proc. w stosunku do marca – znamy kwietniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.

Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. W kwietniu 2024 roku odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w skali roku dla przedsiębiorstw wykonujących prace związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,8%. Spadek produkcji zaobserwowano wśród firm zajmujących się wznoszeniem budynków - o 5,9% oraz pracami budowlanymi specjalistycznymi - o 10,5%.

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 roku, w porównaniu z marcem 2023 r., była wyższa dla robót inwestycyjnych - o 5,3%, a niższa dla robót remontowych - o 13,6% (w 2023 r. odnotowano odpowiednio wzrost o 4,2% oraz spadek o 3,3%).

W stosunku do marca 2024 roku zaobserwowano wzrost produkcji budowlano - montażowej wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 24,6% oraz wznoszeniem budynków - o 7,6%. Zmniejszenie zanotowano w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne - o 8,1%

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 r. ukształtowała się na poziomie o 5,8% niższym w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku oraz o 2,3% wyższym w porównaniu z marcem 2024 roku.

W analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób.

Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, analizując sytuację w branży ocenił niedawno, że „wyzwania stojące przed rynkiem budowlanym to przede wszystkim zapewnienie stabilności oraz przewidywalności”. - Rozsądna ochrona rynku powinna polegać na faworyzowaniu firm inwestujących np. w edukację branżową - dodał.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5