Partner serwisu
Biznes i przemysł

Nowy współwłaściciel Eurowind Energy

Dalej Wstecz
Partner działu

Partnerzy działu:

Data publikacji:
17-05-2026
Ostatnia modyfikacja:
08-05-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Eurowind Energy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Nowy współwłaściciel Eurowind Energy
fot. Eurowind Energy
Blackstone został nowym współwłaścicielem firmy Eurowind Energy. Umożliwi to deweloperowi energetycznemu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Europie. Jens Rasmussen pozostał dyrektorem generalnym i wraz z koncernem energetyczno-telekomunikacyjnym Norlys nadal są większościowym właścicielem Eurowind Energy.

Blackstone, globalny inwestor infrastrukturalny, został nowym współwłaścicielem Eurowind Energy, jednego z wiodących deweloperów odnawialnych źródeł energii w Europie. Firma z siedzibą w Hobro od ponad dwóch dekad buduje, rozwija i zarządza projektami OZE. Obecnie posiada instalacje lądowej energetyki wiatrowej i słonecznej, magazynowania energii oraz biogazu w 16 krajach, o łącznej mocy 1,6 GW.

Inwestycja o wartości 2 mld euro pozwoli Eurowind Energy przyspieszyć rozwój projektów OZE w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię oraz zwiększoną presję na europejski system energetyczny. Założyciele firmy - CEO Jens Rasmussen, Søren Rasmussen i Jakob Kortbæk - wraz z koncernem Norlys pozostali większościowymi właścicielami spółki, natomiast Blackstone początkowo objął 24,7 proc. udziałów.

– Dzięki obecnej strukturze właścicielskiej Eurowind Energy przeszedł istotną transformację i znacząco zwiększył moce w zakresie odnawialnych źródeł energii w Europie. Ostatnie wydarzenia pokazały, jak ważne jest, aby Europa była samowystarczalna pod względem stabilnych i konkurencyjnych dostaw energii. Zaangażowanie Blackstone jako inwestora długoterminowego zapewnia Eurowind Energy niezbędne wsparcie finansowe, które pozwoli kontynuować ten proces i wejść w kolejny etap rozwoju - mówi Gert Vinther Jørgensen, przewodniczący rady nadzorczej Eurowind Energy i Group CEO Norlys.

Eurowind Energy planuje do 2030 roku budowę parków energetycznych o łącznej mocy 1,5 GW rocznie oraz rozbudowę istniejących instalacji o magazyny energii.

– Istotne dla nas jest to, że Blackstone jest inwestorem długoterminowym, który wspiera strategię Eurowind Energy zakładającą osiągnięcie pozycji wiodącego niezależnego producenta energii w Europie. Blackstone posiada międzynarodowe doświadczenie w sektorze energii i infrastruktury. Ta inwestycja pozwoli nam zwiększyć tempo rozwoju i zrealizować 3-4 razy więcej projektów energii słonecznej i wiatrowej oraz magazynów energii, niż bylibyśmy w stanie osiągnąć samodzielnie - mówi Jens Rasmussen, dyrektor generalny Eurowind Energy.

Blackstone posiada bogate doświadczenie w inwestycjach w odnawialne źródła energii, m.in. w Invenergy - największego niezależnego producenta OZE w USA - oraz we wspólnym przedsięwzięciu z NextEra Energy, największym na świecie deweloperem energii wiatrowej i słonecznej.

– W nadchodzących latach Europa będzie potrzebować znaczącego kapitału, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię. Blackstone konsekwentnie wspiera rozbudowę europejskiej infrastruktury energetycznej. W ciągu ostatnich dwóch dekad Jens Rasmussen wraz z zespołem zarządzającym zbudowali silny biznes obejmujący cały łańcuch wartości projektów OZE. Z niecierpliwością oczekujemy współpracy z Eurowind Energy oraz z Norlys – mówi Adam Kuhnley, Co-Head of European Investments w Blackstone Infrastructure.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku, pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych.
Partner działu

Partnerzy działu:

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Onde: Po trzecim kwartale EBIT o 70 proc. w górę

Biznes i przemysł

Onde: Po trzecim kwartale EBIT o 70 proc. w górę

inf.pras. 07 listopada 2025

Bałtyk 1. Pierwszy wniosek o prekwalifikację do aukcji offshore

Biznes i przemysł

Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni

Intermodal i logistyka

Fotowoltaika – kosmiczna energia przyszłości

Intermodal i logistyka

Farma fotowoltaiczna zasili obóz dla uchodźców w Jordanii

Intermodal i logistyka

Coraz bliżej farmy na Bałtyku. Polenergia z drugą decyzją środowiskową

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Onde: Po trzecim kwartale EBIT o 70 proc. w górę

Biznes i przemysł

Onde: Po trzecim kwartale EBIT o 70 proc. w górę

inf.pras. 07 listopada 2025

Bałtyk 1. Pierwszy wniosek o prekwalifikację do aukcji offshore

Biznes i przemysł

Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni

Intermodal i logistyka

Fotowoltaika – kosmiczna energia przyszłości

Intermodal i logistyka

Farma fotowoltaiczna zasili obóz dla uchodźców w Jordanii

Intermodal i logistyka

Coraz bliżej farmy na Bałtyku. Polenergia z drugą decyzją środowiskową

Intermodal i logistyka

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5