Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

OIGD za certyfikacją wykonawców – formalną i jakościową

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-05-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
OIGD za certyfikacją wykonawców – formalną i jakościową
fot. Pixabay
Certyfikat formalny, który potwierdzałby spełnianie przez firmę wymogów dotyczących udziału w przetargu oraz jakościowy odnoszący się do pozytywnych przesłanek udziału w postępowaniu – na tym, zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, powinien się opierać system certyfikowania wykonawców uczestniczących w zamówieniach publicznych. Izba jest przeciwna tworzeniu „czarnej listy” przedsiębiorców.

Organizacja zrzeszająca firmy z sektora drogowego przystąpiła do zespołu ds. certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych oraz polityki zakupowej państwa, powołanego przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w kwietniu tego roku. Po konsultacjach wśród członków Izby, Izba przedstawiła swoje rekomendacje.

Przedsiębiorcy drogowi nie mają wątpliwości, że certyfikacja jest potrzebna i powinna obejmować zarówno roboty budowlanej, jak i usługi i dostawy. Co oczywiste, powinna odbywać się w uznaniu m.in. zasad równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji.

Podstawą, zdaniem OIGD, powinny być dwa rodzaje certyfikatów: formalny i jakościowy. Pierwszy dotyczyłby przesłanek wykluczających z postępowania. Izba proponuje, by właśnie ten certyfikat wdrożyć w pierwszej kolejności. Uprościłoby to postępowania i ograniczyłoby liczbę związanych z tym obszarem środków ochrony prawnej.

Drugi miałby się odnosić się do pozytywnych przesłanek uczestnictwa w postępowaniu i byłby znacznie trudniejszy we wdrożeniu. Jak zauważa Izba, wymagałby zachowania proporcjonalności w odniesieniu do wymagań dla poszczególnych postępowań i określenia zasad, które pozwoliłyby określić potencjał i kwalifikacje do realizacji zadań o równej specyfice i rozmiarze. Izba przekonuje jednak, że warto te prace podjąć – na przykład wdrażając najpierw pilotażowo certyfikację w przetargach, gdzie możliwa jest certyfikacja.

OIGD proponuje, by jednostka certyfikująca – w celu zachowania niezależności – była złożona w połowie z przedstawicieli przedsiębiorców, a w połowie była reprezentowana przez wykonawców.

Drogowcy stanowczo sprzeciwiają się jednocześnie tworzeniu tzw. czarnych list. Przypominają, że takie narzędzie funkcjonowało w 2008 roku, ale nigdy nie spełniło swojej roli - jeśli już dokonywano wpisów na tę listę, to przeważnie wykonawcy trafiali na nią bezpodstawnie – zwraca uwagę OIGD.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5