Partner serwisu
Biznes i przemysł

Zbigniew Jakubas: Wzrost PKB Polski? Mam wątpliwości

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Zbigniew Jakubas: Wzrost PKB Polski? Mam wątpliwości
fot. Pixabay
Wzrost PKB Polski będzie w tym roku oscylowało w granicach zera – przewiduje Zbigniew Jakubas, właściciel m.in. Newagu.

Jakubas nawiązał m.in. do prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które wskazują, że PKB Polski wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,3 proc. – Nie jestem pewien, czy PKB w tym roku w ogóle będzie dodatnie, choć jestem urodzonym optymistą. Według mnie wzrost PKB będzie oscylowało w granicach zera, a prowadzę wielobranżową firmę – przypomniał i ocenił, że jest szansa na to, aby inflacja spadła w tym roku do jednocyfrowego poziomu (w grudniu wyniosła 16,6 % r/r).

Zdaniem biznesmena „popyt wewnętrzny będzie się stabilizował w dół, a nie do góry, bo ludzie boją się przyszłości”. – Obawiają się, czy będą mieli pracę, choć największym zagrożeniem jest wojna na Ukrainie, bo jeżeli wydarzy się tam coś negatywnego, to bardzo nas to dotknie – zauważył Jakubas, który z kolei boi się niechęci Polaków do inwestowania.

– Czekamy, co się wydarzy, w dodatku mamy rok wyborczy (jesienią są planowane wybory parlamentarne – aut.), a politycy nam nie pomagają, kłócąc się między sobą. Brakuje konstruktywnych działań zmierzających do uspokojenia sytuacji, a stacje telewizyjne ciągle sączą niepokój, co negatywnie oddziałuje na ludzi – ocenił.

Zdaniem Jakubasa panujący w budownictwie zastój rozwiązałoby uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ma w tym pomóc nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada m.in. przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z niedawnej wypowiedzi unijnego komisarza Didiera Reyndersa, który zarzuca polskiemu rządowi łamanie praworządności, wynika że odblokowanie KPO nie jest wcale pewne. – Realizacja poszczególnych kamieni milowych zostanie oceniona na podstawie obowiązujących przepisów, gdy Polska złoży pierwszy wniosek o wypłatę – powiedział Reynders.

Jakubas wrócił też do niedawnych obaw, że w Polsce zabraknie węgla oraz gazu. Jego zdaniem panika była nieuzasadniona, a sporo zależy od nas samych. – W naszych firmach wprowadziliśmy model kontroli zużycia gazu, zaczęliśmy oszczędzać. W soboty klimatyzacja nie chodzi już na pełnych obrotach, w piątek jest ograniczana do minimum, dlatego pomimo wzrostu cen gazu, rachunki nam nie wzrosły – powiedział z nutką satysfakcji.

Obecna sytuacja gospodarcza Polski została omówiona w trakcie debaty będącej częścią EEC Trends 2023.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5