Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Znamy największe spółki budowlane za 2022 r.

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
20-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
20-11-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI/Deloitte

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Znamy największe spółki budowlane za 2022 r.
fot. Budimex
Na czele rankingu największych spółek budowlanych za rok 2022 jest Grupa Budimex. Na kolejnych miejscach znajdują się Grupa Strabag oraz Porr. Według raportu Deloitte, piętnaście największych spółek budowlanych osiągnęło przychody na poziomie blisko 44,5 mld zł. To więcej niż rok wcześniej.

W 2022 r. przychody największych piętnastu spółek budowlanych osiągnęły poziom prawie 44,5 mld zł, co stanowi wzrost o 22,5 proc. w stosunku do roku poprzedzającego. Grupą o największych przychodach, podobnie jak w poprzednich latach, jest Budimex, z przychodem 8,6 mld zł. Znajdująca się na drugim miejscu Grupa Strabag wypracowała przychód na poziomie 5,1 mld zł a Porr, który zajął trzecie miejsce wśród największych spółek, 3,9 mld zł. Takie dane wynikają z najnowszego raportu Deloitte „Polskie spółki budowlane 2023”.

Na kolejnych miejscach, poza pierwszą trójką pod względem wielkości przychodów znalazły się: Erbud, Polimex-Mostostal, Mirbud, Unibep, Goldback, Kajima Polska, oraz PTU Intercor.

Największy wartościowy wzrost przychodów w 2022 r. odnotowała Grupa Polimex-Mostostal (wzrost o 1,5 mld zł) oraz debiutująca w rankingu spółka Atlas Ward Polska (837 mln zł więcej rok do roku).
Średni wynik netto piętnastu największych spółek wyniósł 99,4 mln zł, co oznacza spadek w porównaniu do wyniku za rok 2021 – wówczas było to 122,8 mln zł.

Siedem spółek, spośród 15, poniosło jednak stratę. Największa strata dotyczy Grupy Trakcja PRKiI (aż 2585 proc.).

Według raportu Deloitte produkcja budowlano-montażowa w cenach bieżących w 2022 r. była o 20,5 proc. wyższa niż w roku poprzedzającym, a w cenach stałych wzrosła o blisko 9 proc. Przedsiębiorstwa budowlane zrealizowały w 2022 r. inwestycje o wartości 291,8 mld zł, podczas gdy rok wcześniej miały one wartość 242,1 mld zł. Największy udział w tym wyniku miały inwestycje infrastrukturalne realizowane przez podmioty publiczne, a finansowane przy udziale funduszy unijnych. – Zgodnie z historycznym trendem, kluczowym czynnikiem wzrostu produkcji budowlanej w 2022 r. był sektor inżynierii lądowej i wodnej, w którym zaobserwowano wzrost rok do roku o 22,5 proc. – mówi Maciej Niemierka, wicedyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego, Deloitte.

Według ekspertów Deloitte inwestycje w zakresie infrastruktury kolejowej i drogowej będą także najważniejszym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wzrost produkcji budowlano-montażowej w kolejnych latach.

Z przeprowadzonego przez Deloitte badania wśród przedsiębiorców wynika, że są oni optymistycznie nastawieni do przyszłości. Połowa respondentów spodziewa się poprawy koniunktury w okresie najbliższych 6-24 miesięcy (rok temu takim optymizmem wykazywało się tylko 1 proc. respondentów). Firmy wskazują, ze największy wpływ na ich działalność w najbliższych latach będą miały: dostępność pracowników, ceny materiałów oraz problemy z podwykonawcami.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Czy logistyka to branża męska? Niekoniecznie

Drogi i autostrady

USA, Chiny oraz Indie będą liderami na rynku budowlanym w 2030 r.

Drogi i autostrady

CEMEX wyznacza drogę do zrównoważonej przyszłości

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Czy logistyka to branża męska? Niekoniecznie

Drogi i autostrady

USA, Chiny oraz Indie będą liderami na rynku budowlanym w 2030 r.

Drogi i autostrady

CEMEX wyznacza drogę do zrównoważonej przyszłości

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5