Przejechanie 300-kilometrowego odcinka autostrady z prędkością 140 km/h, to w przypadku średniej wielkości samochodu osobowego aż 67 kg CO2. Aby zneutralizować taką emisję dwutlenku węgla potrzeba rocznej „pracy” 4 drzew – zwraca uwagę koncesjonariusz autostrady A1 i apeluje do kierowców o zmianę stylu jazdy.
Chodzi o prostą zmianę – zmniejszenie prędkości o 20 km/h czy nawet o 10 km/h. Taka różnica przekłada się na konkretne korzyści – ekonomiczne i finansowe – przekonuje koncesjonariusz.
– Naszym celem jest zmniejszenie śladu węglowego naszego autostradowego projektu. To nie tylko inwestycje w ekologiczne rozwiązania, jak oświetlenie LED czy realizowane z sukcesem kwietne łąki autostradowe, to także ekonomiczna i ekologiczna jazda nas wszystkich. Redukując prędkość do 120 km/h zmniejszamy emisję CO2 aż o 8%. Dodatkowo niższa prędkość pozwala podróżować bezpieczniej jednocześnie oszczędzając pieniądze. Zatem mimo niewiele dłuższego czasu spędzonego w drodze, w rzeczywistości wolniejsza jazda przyniesie wiele korzyści – mówi Torbjorn Nohrstedt, prezes Zarządu.
Koncesjonariusz przygotował w aplikacji AmberOne kalkulator emisji CO₂. Dzięki niemu można sprawdzić jak zastosowanie w praktyce hasła „noga z gazu” przekłada się na obniżenie wydatków na paliwo oraz zmniejszenie produkcji spalin.
– Podróże są nieodłącznym elementem codzienności, a autostrada najbezpieczniejszym miejscem do ich realizowania – jednak stan naszego klimatu jest naszą wspólną odpowiedzialnością, dlatego warto uczyć się i korzystać z każdego dostępnego sposobu zmniejszania emisji CO2 - czytamy w komunikacie.
Między innymi te zagadnienia będą poruszane również w debatach Kongresu Rynku Lotniczego 11 września 2025 r. w Warszawie. W agendzie Kongresu znajdą się między innymi rola lotnisk w zapewnieniu odporności państwa i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw (cargo), inwestycje podwójnego zastosowania i współpraca cywilno-wojskowa, zmiany struktury siatki połączeń lotniczych i nowe trendy w turystyce, technologie rozwijającym handel na lotniskach oraz hotele, parkingi i inne źródła przychodów pozalotniczych czy personel naziemny i szerzej kadry w lotnictwie.
Po więcej informacji, szczegółową agendę, listę uczestników i formularz bezpłatnej rejestracji zapraszamy na stronę wydarzenia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.