Partner serwisu
Drogi i autostrady

Orlen z nową strategią. Więcej stacji i 140 mld zł na inwestycje

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
01-12-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI/PKN Orlen

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Orlen z nową strategią. Więcej stacji i 140 mld zł na inwestycje
fot. PKN Orlen
PKN Orlen przedstawił nową strategię działania do 2030 r. Założono osiągnięcie do tego czasu rocznego zysku na poziomie około 26 mld zł, łączne nakłady inwestycyjne w wysokości 140 mld zł i redukcję emisji CO2 o 20 proc. Plany koncentrują się wokół inwestowania w OZE, rozszerzenia sieci stacji, również tych do ładowania samochodów elektrycznych oraz wykorzystaniu nowo przejętej sieci Ruch.

Jak ogłosił w poniedziałek (30 listopada) prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas prezentacji nowej strategii koncernu, Orlen przejdzie transformację w kierunku grupy multienergetycznej. Będzie ona oparta o energetykę odnawialną i gazową, efektywną, niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrotechniczną.

Do 2030 r. grupa Orlen przeznaczy na inwestycje łącznie 140 mld zł, z czego około 85 mld zł zostanie ulokowane w obszarach związanych z energetyką odnawialną i petrochemią. 55 mld zł zostanie przeznaczonych na zwiększenie efektywności obecnych aktywów.

W strategię jest wpisane również dążenie do zeroemisyjności netto. Będzie to efekt długofalowy, którego osiągnięcie zarząd spółki przewiduje na rok 2050. Jak zapowiada PKN Orlen, do 2030 roku zredukuje emisje CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. w obszarze energetyki. Efektem finansowym strategii będzie dwuipółkrotny wzrost wyniku EBITDA, do poziomu ok. 26 mld zł w 2030 roku. Segmenty energetyki, petrochemii oraz rafinerii będą generowały po ok. 7 mld zł zysku EBITDA, segment detaliczny ok. 5 mld zł, natomiast segment wydobycia ok. 1 mld zł.

Orlen postawi na energetykę i petrochemię

Energetyka będzie w najbliższej dekadzie głównym obszarem rozwoju grupy PKN Orlen. Koncern zamierza między innymi w tym okresie osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych. 1,7 GW zapewnią morskie farmy wiatrowe, natomiast 0,8 GW źródła lądowe – elektrownie wiatrowe i fotowoltaika. Wdrażane będą również pilotażowe magazyny energii, umożliwiające optymalizację kosztów dystrybucji energii elektrycznej.

Ponad połowę zysku pochodzącego z przerobu ropy naftowej w perspektywie do 2030 r. ma generować segment petrotechniczny. Koncern planuje rozbudowę mocy w olefinach i pozostałych produktach bazowych. Nową gałęzią będzie recykling oraz biomateriały. Do 2030 r. PKN Orlen chce być w stanie osiągnąć recykling na poziomie do 0,4 ton.

Fuzja z Lotosem pomoże w działalności rafineryjnej

Zarząd spółki podkreślił również, że zależy mu na dalszym budowaniu pozycji w segmencie rafineryjnym. Ma się to odbywać poprzez zwiększanie efektywności energetycznej, pogłębianie przerobu ropy oraz integrację z grupą Lotos. Planowane jest również zwiększenie produkcji biopaliw i paliw wodorowych. W tym zakresie koncern planuje moce przerobowe na poziomie 2 mln ton rocznie. Przyczynią się do tego realizacje hubów wodorowych we Włocławku i w Płocku.

Strategia rozwoju obejmuje też sprzedaż detaliczną. Orlen planuje znaczną rozbudowę swojej sieci stacji – do 2030 r. ma ich działać co najmniej 3,5 tys. oraz 1 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ma wzrosnąć przede wszystkim udział stacji zagranicznych. Będzie to wzrost z 37 proc. do 45 proc. w skali całej sieci. Uwzględniono również niedawne przejęcie sieci kiosków Ruch. Sieć ta ma pomóc w rozwoju formatu sklepowo-gastronomicznego poza stacjami paliw oraz w rozbudowie własnej sieci punktów odbioru paczek i oferty e-commerce.

Reorganizacja wewnętrzna i utrzymanie fundamentów finansowych

Realizacja celów strategii będzie wymagała transformacji wewnątrz organizacji. Kluczowym obszarem będą badania i rozwój oraz innowacje, na które Koncern w ciągu dekady przeznaczy łącznie ok. 3 mld zł, czyli około 3 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozwój funduszu Corporate Venture Capital oraz działalność Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Orlen.

Aby utrzymać stabilne fundamenty finansowe Orlen planuje utrzymanie wskaźnika dług netto/EBITDA na poziomie nie wyższym niż 2,5x, dostosowując plany inwestycyjne do bieżących możliwości finansowania. Do 2030 r. roczny zysk EBITDA ma sięgać ok. 26 mld.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5