– Powiaty w 1999 r., kiedy je reaktywowano, zostały obdarowane drogami krajowymi i wojewódzkimi. Efekt tego jest taki, że mamy duże niedopasowanie dróg do stanu faktycznego – twierdzi Krzysztof Nosal, wiceprezes zarządu Związku Powiatów Polskich i starosta kaliski.
Według Krzysztofa Nosala, wiceprezesa zarządu ZPP i starosty kaliskiego powiaty mają duży problem z drogami. W aktualnym stanie prawnym zostały praktycznie pozbawione możliwości korzystania ze środków unijnych przeznaczonych na rozbudowę dróg.
– Regionalne programy operacyjne mogą przeznaczyć jedynie do 15% na drogi gminne i powiatowe łącznie, 85% pozostawiając drogom wojewódzkim. Jeśli do tego rozdzielimy jeszcze te 15% na dwa strumienie, to na drogi powiatowe zostaje naprawdę niewiele środków – twierdzi w dzienniku Związku Powiatów Polskich „Warto Wiedzieć” starosta Krzysztof Nosal.
Jego zdaniem, powiaty powinny mieć tych środków więcej niż gminy. – Droga powiatowa z samej definicji pełni inną funkcję niż gminna. Służy komunikacji między miastami będącymi siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą. Droga gminna może natomiast istnieć nawet tylko po to, aby sąsiedzi mogli do siebie dojechać – tłumaczy starosta.
Zwraca również uwagę na duży problem z kategoryzacją dróg. W 1999 r., kiedy reaktywowano powiaty, zostały one obdarowane drogami krajowymi i wojewódzkimi. Efekt tego jest taki, że mamy duże niedopasowanie dróg do stanu faktycznego.
– Na przykład w powiecie kaliskim mamy drogi powiatowe, przez które przejeżdża na co dzień dużo ciężarówek. Jest to związane z rozwojem przemysłu drzewnego w tym regionie. Jednocześnie mamy też drogi zakwalifikowane jako powiatowe, które spełniają marginalną rolę i ruch na nich jest znikomy. Taką sytuację trzeba naprawić, wprowadzając na nowo kategoryzację dróg – twierdzi wiceprezes zarządu ZPP.
Przeprowadzenie takiego procesu należałoby według niego zacząć od założenia, że w ogóle nie mamy żadnych kategorii. – Wtedy zyskujemy możliwość zweryfikowania jakie mamy drogi i jak je zakwalifikujemy. To jednak wymaga zmiany przepisów i jest zadaniem dla parlamentu – uważa starosta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.