Partner serwisu
Drogi i autostrady

SUCG: We wrześniu debiut na giełdzie w Szanghaju, potem spółka w Polsce?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
21-06-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
SUCG: We wrześniu debiut na giełdzie w Szanghaju, potem spółka w Polsce?
Fot. KPRM
Shanghai Urban Construction Group planuje utworzenie spółki działającej w ramach polskiego prawa, która będzie realizować projekty infrastrukturalne nad Wisłą. Spółka rozpocznie negocjacje z potencjalnymi partnerami we wrześniu, kiedy SUCG wejdzie na giełdę w Szanghaju. – To pozwoli nam na skuteczne finansowanie tego przedsięwzięcia – tłumaczy Cai Zhi, szef polskiego oddziału SUCG, wyjaśniając, że polskie plany firmy zależą od sukcesu giełdowego.

SUCG planuje realizację projektów związanych z budową tuneli. W przyszłości spółka mogłaby wystartować między innymi w przetargu na budowę kolejnej linii metra w Warszawie. Chińczycy są zainteresowani inwestycjami w ramach partnerstwa publiczno prywatnego. – Interesuje nas przede wszystkim formuła PPP, chociaż polskie prawo wymaga w tym zakresie zmian. Na przykład waloryzacji – powiedział Cai Zhi. Szef polskiego oddziału SUCG  tłumaczy, że współpraca z polskim partnerem jest w stanie znacznie ułatwić udział w tego typu przedsięwzięciach. Dlatego spółka już teraz prowadzi konsultacje w sprawie możliwości współpracy prawnej i wykonawczej. Na negocjacje przyjdzie czas jesienią, kiedy SUCG wejdzie na giełdę w Szanghaju. Wiele zależy od tego, czy debiut na parkiecie będzie udany.

 

SUCG liczy między innymi na utworzenie polsko-chińskiego funduszu, zapowiedziane przez cpremiera Wen Jibao w czasie niedawnej wizyty w Polsce.Chiny bardzo duże nadzieje pokładają w przycholności polskiego rządu i DonaldaTuska, który bardzo entuzjastycznie wypowiada się na temat współpracy polsko-chińskiej. Fundusz na inwestycje infrastrukturalne pojawia się w samą porę, ponieważ kolejna perspektywa budżetowa UE przewiduje znacznie mniejsze środki na rozbudowę dróg i połączeń kolejowych.

 

Nie wiadomo jednak, czy plany polskiego i chińskiego rządu nie zostaną przytemperowane przez Unię Europejską, która z uwagą przygląda się innej chińskiej firmie. Chodzi Huawei, zadomowioną już na europejskim rynku telekomunikacyjnym. Komisja Europejska podejrzewa, że wsparcie chińskiego rządu pozwoliło spółce na oferowanie swoich usług poniżej kosztów. Przedstawiciele Huawei dementują te informacje, podkreślając jednocześnie, że nie kwestionują prawa KE do tego typu postępowania kontrolnego. Jak wyjaśnia Cai Zhi utworzenie polskiej spółki z chińskim kapitałem pozwala na uniknięcie zarzutu o nieuczciwą konkurencję, ponieważ taka spółka konkurowałaby z innymi podmiotami na takich samych warunkach co inni przedsiębiorcy.

 

Wejście SUCG na giełdę nie oznacza, że przestanie ona być spółką państwową. Podobnie jak CNEEC i inne firmy starające się działać na polskim rynku jest ona w całości własnością chińskiego skarbu państwa. Debiut giełdowy może jednak oznaczać, że część udziałów może zostanie przejęta przez prywatnego inwestora, lub inną chińską firmę państwową. Na szanghajskiej giełdzie od wielu lat jest obecna spółka córka SUCG, działająca pod nazwą Shanghai Tunel.  

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Chińczycy przejmują udziały w hamburskim terminalu kontenerowym

Intermodal i logistyka

Lawina problemów na Jedwabnym Szlaku. Pociągi opóźniane nawet o... miesiąc

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Chińczycy przejmują udziały w hamburskim terminalu kontenerowym

Intermodal i logistyka

Lawina problemów na Jedwabnym Szlaku. Pociągi opóźniane nawet o... miesiąc

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5