Partner serwisu
Drogi i autostrady

Windy na Moście Poniatowskiego w Warszawie? Wszystko w rękach mieszkańców

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
02-02-2014
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ju / Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Windy na Moście Poniatowskiego w Warszawie? Wszystko w rękach mieszkańców
fot. Łukasz Młodziński, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Most Poniatowskiego to prawdziwe wyzwanie dla rodziców z dziećmi czy osób z niepełnosprawnością. Dojście do przystanków może w takiej sytuacji zajmować nawet pół godziny. Od kilku lat przewija się pomysł budowy w tym miejscu wind, które znacząco ułatwiałyby dostępność tych miejsc osobom z ograniczeniami ruchowymi. Dwie z nich mogłyby powstać już za dwa lata. Radny śródmieścia chce złożyć projekt ich budowy w budżecie partycypacyjnym.

 – Most Poniatowskiego to jeden z bardziej rozpoznawalnych obiektów w Warszawie, ale dziś wiemy, ze nie jest on w pełni dostępny. Problematyczne jest zwłaszcza dojście na przystanki tramwajowe mieszczące się na moście. Aby się do nich dostać, trzeba pokonać sporą ilość schodów. Same windy oczywiście nie uczynią tego obiektu w pełni dostępnym, ale mogą poprawić komunikację dla osób, które mają problemy z pokonaniem tych schodów z Powiśla. To co najmniej kilkanaście metrów w górę – przekonuje w rozmowie z „Transportem Publicznym” Adam Zając z SISKOM, odpowiedzialny m.in. za tworzenie Warszawskiej Mapy Barier.

 

Kosztowna, ale niezbędna inwestycja

 

O budowę wind na Moście Poniatowskiego od kilku lat walczy śródmiejski randy Daniel Łaga (PO) wraz ze znanym jako Szalony Wózkowicz Markiem Sołtysem. Razem zaczęli lobbować projekt w urzędach. – Sprawa cieszy się bardzo dużym poparciem mieszkańców Powiśla i Śródmieścia. Poza tym budowa tych wind byłaby naprawdę wyraźnym sygnałem wsparcia miasta dla osób z niepełnosprawnością. Myślę, że mimo wysokich kosztów przedsięwzięcia realizacja tego pomysłu niosłaby dużą wartość dla mieszkańców Warszawy – argumentuje Łaga.

 

Budowę wind na Moście Poniatowskim wsparła zarówno rada dzielnicy Śródmieście jak i sama przewodnicząca rady Warszawy – Ewa Grupińska-Malinowska. To ona interpelowała w tej sprawie do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pisząc, że inwestycja jest niezbędna, biorąc pod uwagę starania miasta o wyrównywanie szans komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych czy plany zmierzające do przybliżenia mieszkańcom stolicy Wisły, jak również połączenia podskarpia z koroną skarpy. W kwietniu odpowiedział jej wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który napisał, że Biuro Drogownictwa i Komunikacji zwróciło się do Zarządu Dróg Miejskich o oszacowanie kosztów realizacji inwestycji. Według wstępnych szacunków budowa sześciu wind w trzech różnych częściach mostu miałaby kosztować około 6 mln zł. To duży koszt, dlatego Łaga proponuje, aby inwestycję przeprowadzić etapowo. – Najpotrzebniejsze są windy na wysokości ul. Solec, co ograniczy początkowe koszty o dwie trzecie – przekonuje radny i przypomina, że w 2011 roku rozważenie możliwości wykonania wind przy wiadukcie dopuścił również stołeczny konserwator zabytków.

Cały tekst przeczytasz na portalu www.transport-publiczny.pl

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5