Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy skład rządu. Ministrem infrastruktury będzie, tak jak dotychczas, Andrzej Adamczyk.
Adamczyk kieruje resortem odpowiedzialnym m.in. za drogi i kolej od początku poprzedniej kadencji, tj. od jesieni 2015 roku.
W czwartek po posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości przedstawiony został nowy skład rządu. Na jego czele, co od dawna nie było tajemnicą, będzie stał tak jak dotychczas, Mateusz Morawiecki. Wicepremierami maja być Piotr Gliński oraz Jarosław Gowin.
– Rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny. To jest kontynuacja dobrej zmiany – powiedział podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, nasze programy. Będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Według przedstawionych dziś informacji bez zmian pozostanie m.in. kierownictwo resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z Markiem Gróbarczykiem na czele. Ministerstwem rozwoju pokieruje Jadwiga Emilewicz, której będą podlegały, oprócz dotychczasowego zakresu, także sprawy budownictwa i turystyki. Ministrem finansów będzie Tadeusz Kościński. Dotychczasowy minister finansów a także inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński nie będzie kierował żadnym z resortów. Jak powiedział, Mateusz Morawiecki, Jerzy Kwieciński "zdecydował się kontynuować swoją misję w innym miejscu".
Ministerstwo Energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane. Powołane zostanie natomiast Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego, które ma przejąć nadzór właścicielski nad większością spółek skarbu państwa. Pokieruje nim Jacek Sasin.
Przekształcenia będą dotyczyły także Ministerstwa Środowiska – zostanie ono podzielone na dwie części. Sprawy środowiska będą podlegały Michałowi Wosiowi, natomiast dotyczące klimatu, takie jak miks energetyczny czy redukcja CO2 mają podlegać Michałowi Kurtyce.
Zmiany strukturalne nastąpią także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pokieruje nim jak dotychczas Jacek Czaputowicz, ale z podległego mu resortu wydzielone zostaną sprawy europejskie. Te mają być powierzone Konradowi Szymańskiemu, który będzie ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Nie będzie zmian personalnych w resortach zdrowia, sprawiedliwości, obrony narodowej, edukacji narodowej, kultury, polityki społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi, a także spraw wewnętrznych i administracji.
Propozycje kandydatów na ministrów zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w siedzibie partii rządzącej na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Prezes PiS otwierając konferencję odniósł się do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. Powiedział, że nowy skład rządu ma przyczynić się do tego, by były ona jak najmniej odczuwalne.
- Będzie to bardzo sprawna drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji tych celów, krótko- średnio- i długofalowych - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że kluczowym wyznacznikiem dla realizacji celów strategicznych ma być doścignięcie średniej unijnej.
Zaprzysiężenie nowego rządu ma się odbyć w przyszłym tygodniu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.