Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Nowy rynek energii i nowoczesna regulacja

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
13-03-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
 Nowy rynek energii i nowoczesna regulacja
Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki / fot. Włodzimierz Włoch
O nowym rynku energii, regulacji jakościowej i potrzebnych zmianach w prawie energetycznym z punktu widzenia regulatora mówił w Warszawie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Szef URE wziął udział w spotkaniach Polskiego Kongresu Gospodarczego, który z udziałem przedstawicieli świata polityki, nauki, biznesu odbywał się w Warszawie w dniach 6 - 8 marca 2012 r. Jednym z głównych tematów Kongresu i spotkań odbywających się w ramach PKG była energetyka, zdaniem wielu uczestników najważniejsza przestrzeń polskiej gospodarki.

 

Polityka energetyczno - klimatyczna UE, rola państwa w zapewnieniu bezpiecznych dostaw energii elektrycznej i gazu, budowa polskiej elektrowni atomowej oraz niezbędne inwestycje w sektorze energetycznym - to główne tematy debaty poświęconej polityce energetycznej, która odbyła się w pierwszym dniu Polskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Konieczne inwestycje

 

Podczas pierwszego dnia Kongresu, w Auli Politechniki Warszawskiej, Prezes URE wziął udział w dyskusji panelowej „ENRGETYKA: Bezpieczeństwo energetyczne Polski - szanse i zagrożenia”.

 

Marek Woszczyk podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne kraju wzmocnią inwestycje w infrastrukturę oraz dalsza liberalizacja rynku energii. Zdaniem regulatora jednym z niezbędnych czynników stymulujących procesy inwestycyjne jest szybkie zakończenie prac nad ustawą o korytarzach przesyłowych, której projekt w styczniu 2012 r. został skierowany do konsultacji społecznych. Głównym celem ustawy jest stworzenie odpowiednich i stabilnych warunków dla realizacji celu publicznego w postaci budowania, utrzymania oraz modernizowania infrastruktury technicznej niezbędnej do zapewnienia nieprzerwanego dostarczania energii.

 

W opinii Prezesa URE w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii i należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego niezwykle istotne jest dostosowanie narzędzi regulacyjnych do nowych zadań nakładanych na regulatora. W tym kontekście szef URE przypomniał inicjatywy w zakresie tworzenia giełdowego rynku gazu w Polsce oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT).

 

Zdaniem uczestników debaty kluczowy wpływ na sytuację energetyczną kraju ma polityka energetyczno - klimatyczna UE i związane z nią zobowiązania Polski oraz tempo rozwoju transgranicznej infrastruktury przesyłowej.

 

Moderatorem dyskusji był dr Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w latach 1997 - 2001. W debacie obok Prezesa URE wzięli udział Mikołaj Budzanowski Minister Skarbu Państwa, Olgierd Dziekoński Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Hanna Trojanowska wiceminister gospodarki, Pełnomocnik rządu ds. Energetyki Jądrowej, Jan Kulczyk Prezes Zarządu Kulczyk Holding, Herbert Wirth Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź i dr Mariusz Swora, Prezes URE w latach 2007-2010.

 

Smart Grids - projekt społeczny

 

Kongresowi towarzyszyła XV Międzynarodowa Konferencja Energetyczna Europower. W drugim dniu konferencji, poświęconym Smart Grids i nowoczesnej regulacji, Prezes URE przedstawił działania regulatora na rzecz wdrożenia Smart Grids do systemu energetycznego i wziął udział w dyskusjach panelowych: „Smart Grid - wyzwania inteligentnego rynku” oraz „Zmiany w regulacjach i prawie energetycznym i ich wpływ na funkcjonowanie rynku”.

 

- Otwarty na technologiczne innowacje i zmiany w zachowaniach uczestników, nowy rynek energetyczny będzie efektem transformacji tradycyjnych sieci w stronę sieci inteligentnych - powiedział m.in. Szef URE, podkreślając, że innowacja to obecnie podstawowy czynnik wzrostu gospodarczego.

 

Prezes URE opowiedział się za modelem regulacji, która wynagradza innowacyjne działanie przedsiębiorstwa, w szczególności inwestycje w technologię podnoszącą jakość usług.

 

W bloku „Smart grids - budujemy nowy rynek” wziął udział także dr Tomasz Kowalak, dyrektor Departamentu Taryf w URE z wystąpieniem na temat doświadczeń w zakresie wdrażania smart grid przez OSD. Mówił m.in. o stanowiskach trzech, głównych uczestników dyskusji o SG: Operatorów Systemów Dystrybucyjnych Elektroenergetycznych, sektora ICT, sektora gazowego oraz zwrócił uwagę na potrzebę zmiany modelu regulacji w zakresie parametrów kluczowych dla wyceny przychodu regulowanego wobec aksjomatu stabilności reguł regulacyjnych postrzeganego przez potencjalnych inwestorów.

 

Po wystąpieniu szefa DTA, głos zabrali m.in.: Rafał Czyżewski, Prezes Zarządu, Energa - Operator prezentując - Wdrożenie koncepcji Smart Grid w Energa Operator - Doświadczenia Praktyczne oraz Wojciech Lubczyński - Dyrektor Zadania Projekt Smart Grid, PSE Operator, który przedstawił - Rynek megawatów: perspektywy wdrożenia instrumentów zarządzania popytem w polskim systemie elektroenergetycznym.

 

Dyskusję podsumowującą pod tytułem Smart Grid - wyzwania inteligentnego rynku energii moderował dr Mariusz Swora. W panelu wzięli udział Marek Woszczyk, Elżbieta Starakiewicz - Energy & Utilities, Business Development Executive IBM; Rafał Czyżewski, Wojciech Lubczyński oraz Marek Wąsowski, Dyrektor Biura, Konsorcjum Smart Power Grids - Polska.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5