Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Ponad 11 tysięcy zielonych certyfikatów w 2011 r.

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
22-02-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
 Ponad 11 tysięcy zielonych certyfikatów w 2011 r.
fot. Włodzimierz Włoch
Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Prezes URE wydał ponad jedenaście i pół tysiąca świadectw pochodzenia (11 590 świadectw OZE) na wolumen energii elektrycznej o wielkości 10 672 997, 534 MWh.

 

Zapisy wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych, znalazły się już w pierwszej wersji ustawy Prawo energetyczne z 1997 r. Wraz z kolejnymi nowelizacjami regulator otrzymywał kolejne zadania i coraz bardziej istotne miejsce w architekturze systemu wsparcia OZE. To Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydaje świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnych źródłach energii i w wysokosprawnej kogeneracji, ustala ceny świadectw pochodzenia, których wartość dla tzw. „zielonych certyfikatów” jest związana z wysokością opłaty zastępczej, podawanej do publicznej wiadomości przez Prezesa URE do 31 marca każdego roku. W ubiegłym roku kwota jednostkowa opłaty zastępczej po waloryzacji wynosiła 274,92 zł za każdą MWh wyprodukowaną z odnawialnych źródeł energii elektrycznej.


Od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Prezes URE wydał ponad jedenaście i pół tysiąca świadectw pochodzenia (11 590 świadectw OZE) na wolumen energii elektrycznej o wielkości 10 672 997, 534 MWh.


W tym samym czasie Prezes URE pozytywnie ocenił wnioski przedsiębiorstw dotyczące 612 świadectw pochodzenia z kogeneracji (świadectwa CHP - ang. Combined Heat and Power) - na łączny wolumen energii elektrycznej o wartości 28 342 938, 969 MWh.


Zielone wyrównują różnicę


Przyjęty w Polsce system wsparcia źródeł odnawialnych w tym biogazowych oraz kogeneracyjnych ma charakter kwotowy i został oparty o kilka podstawowych zasad. Celem stosowania „zielonych certyfikatów” jest wyrównanie różnicy w kosztach wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych względem źródeł tradycyjnych, poprzez nałożenie na określone podmioty obowiązku zakupu tego rodzaju walorów w określonej w przepisach wysokości. Aby móc korzystać z systemu wsparcia, wszystkie źródła odnawialne i kogeneracyjne muszą posiadać koncesję wydawaną przez Prezesa URE - art. 32 ust. 1 pkt 1 prawa energetycznego lub uzyskać rejestrację w rejestrze działalności regulowanej prowadzonym przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego (art. 9p - ustawy Prawo energetyczne).


Niemal 2 tysiące (świadectw) na jednego


Liczba „zielonych certyfikatów” systematycznie wzrasta. 11 590 świadectw OZE w ubiegłym roku to o półtora tysiąca (1548) „zielonych certyfikatów” więcej niż w roku 2010, w którym Prezes URE wydał 10 042 świadectwa pochodzenia OZE, na łączny wolumen 10 981 251,022 MWh (za produkcję w 2008 r., 2009 r. i 2010 r.) oraz 544 świadectwa pochodzenia CHP, na łączny wolumen 25 485 496,85 MWh (za produkcję w 2008 r., 2009 r. i 2010 r.). Zadania realizowane przez regulatora w zakresie wydawania świadectw pochodzenia realizuje zespół 7 pracowników Departamentu Przedsiębiorstw Energetycznych URE, co w ubiegłym roku daje ponad 1630 świadectw na osobę. A do obowiązków tego samego zespołu należy także m.in. udzielanie koncesji.


Nie tylko w zielone gramy


Oprócz zielonych certyfikatów potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych, kolorową architekturę systemu wsparcia OZE uzupełniają tzw. certyfikaty brązowe - potwierdzają wytworzenie i wprowadzenie do sieci dystrybucyjnej gazowej biogazu rolniczego oraz świadectwa pochodzenia energii wytworzonej w kogeneracji: certyfikaty czerwone - potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w kogeneracji ze źródeł o łącznej mocy zainstalowanej powyżej 1MW oraz opalanych paliwami innymi niż paliwa gazowe, gaz z biomasy i metan z odmetanowania kopalń. Certyfikaty żółte - potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w kogeneracji ze źródeł o łącznej mocy zainstalowanej poniżej 1MW lub opalanych paliwami gazowymi, oraz certyfikaty fioletowe - potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w kogeneracji opalanej metanem uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego lub gazem uzyskiwanym z przetwarzania biomasy. Inny charakter mają tzw. „certyfikaty białe” - potwierdzają uzyskanie oszczędności energii w rozumieniu ustawy o efektywności energetycznej.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5