Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Awantura o ekrany

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

sg, ju

Data publikacji:
21-08-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Awantura o ekrany
źródło: MWKZ
Sprawa 4,5-metrowego ekranu akustycznego, który ma osłaniać tory i wiadukty na Powiślu, budzi kontrowersje. Dlaczego w Polsce ma być tak, skoro np. w Londynie wystarcza metrowy płotek? To „estetyczne barbarzyństwo” – komentują architekci, a lokalni samorządowcy dodają „straszne! Powiśle zostanie rozcięte na pół”. O sprawę zapytaliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rynek Infrastruktury: Czy do tych prac wymagana jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków?

 

Antoni Oleksicki, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: Na wykonanie tych prac nie jest potrzebna zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, lecz Stołecznego Konserwatora Zabytków, która to kompetencja została przekazana na mocy wielu porozumień od 2005 r. Zgoda SKZ jest niezbędna na ustawienie ekranów pomiędzy lewym brzegiem Wisły a wspomnianym wyżej wylotem tunelu, ponieważ teren ten jest chroniony od 1994 r. jako Pomnik Historii. O ile wiem, Stołeczny Konserwator Zabytków jest takiemu rozwiązaniu przeciwny.

 

Czy istnieje jakaś ustawa, która chroniłaby taki „Pomnik Historii”?

 

- Obecna ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nie chroni widoku na zabytek, jak to czyniła ustawa z 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach. Korzystając z zapisów tamtej ustawy można byłoby zablokować takie zapędy. Pod rządami obowiązującej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 r. konserwator został takich możliwości pozbawiony. Z kolei w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. stwierdza się (art. 2), że w planowaniu przestrzennym uwzględnia się zwłaszcza: 1) wymagania Ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury; 2) walory architektoniczne i krajobrazowe. Wprowadzenie ekranów w oczywisty sposób narusza wymienione zasady.

 

- Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden, historyczno - krajobrazowy aspekt sprawy: Otóż przed wojną zarówno most średnicowy, jak i dzisiejszy most Śląsko - Dąbrowski (przed wojną Kierbedzia), były konstrukcjami kratownicowymi wyniesionymi wysoko ponad torowiska i jezdnię, a w rezultacie mocno ingerowały w krajobraz, tnąc widok na bardzo eksponowaną z prawego brzegu panoramę Warszawy, a zwłaszcza widok na Stare i Nowe Miasto, Zamek Królewski, Powiśle, i in. W trakcie powojennej odbudowy, mając na uwadze między innymi właśnie względy krajobrazowe, konstrukcję nośną obu mostów przeniesiono pod jezdnię i torowisko i odtąd wielkie łuki kratownicowe mostu średnicowego i prostokątna skrzynia nośnej konstrukcji Mostu Kierbedzia nie zakłócają panoramy miasta od strony Wisły.

 

Jak zatem można by rozwiązać ten problem? Jaka jest praktyka w innych miastach/krajach?

 

- Należy szukać rozwiązania poprzez zastosowanie nowych, skuteczniejszych materiałów i technologii. Na terenie Polski trudno znaleźć podobny przykład. W innych wielkich miastach na terenie Europy nie widziałem nigdzie zasłoniętych (zwłaszcza w centrach miast) torowisk. Przecież to jest najbardziej oczywiste miejsce, z którego przyjezdny może popatrzeć sobie na miasto, napawać się jego widokiem. Nie odbierajmy tego turystom!

 

Czy w tym przypadku ekrany są jedynym rozwiązaniem? Może należałoby np. zastosować inne podkłady kolejowe?

 

- Moim zdaniem wyjścia należy szukać w rozwiązaniach materiałowych - wygłuszeniu torowiska, wprowadzenia jakichś materiałów zmniejszających przenoszenie drgań z główek szyn na konstrukcję wsporczą mostu, itp. co na pewno zmniejszy uciążliwość akustyczną. Nie znam się na tym, ale na pewno są jakieś sposoby.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Gdańsk. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę ekranów akustycznych na S6

Biznes i przemysł

Gdańsk. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę ekranów akustycznych na S6

Grzegorz Rekiel 21 lipca 2023

Łódź: Przybędzie ekranów przy DK1

Drogi i autostrady

Łódź: Przybędzie ekranów przy DK1

Roman Czubiński 11 kwietnia 2017

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Gdańsk. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę ekranów akustycznych na S6

Biznes i przemysł

Gdańsk. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę ekranów akustycznych na S6

Grzegorz Rekiel 21 lipca 2023

Łódź: Przybędzie ekranów przy DK1

Drogi i autostrady

Łódź: Przybędzie ekranów przy DK1

Roman Czubiński 11 kwietnia 2017

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5