Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

Bałdys: Zaraza się roznosi

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
01-08-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Bałdys: Zaraza się roznosi
fot. Ariel da Silva Parreira
– Zaraza się roznosi. Mówiliśmy o tym, jako przedstawiciele organizacji przedsiębiorców (ZPBUI, PZPB) już wcześniej. Wyraźnie widać prawidłowość - najpierw choroba dotknęła drogi, potem koleje, a teraz energetykę i budownictwo hydrotechniczne. Nie mamy żadnej satysfakcji w tym, że przewidzieliśmy roznoszenie się "choroby zalonych cen" – skomentował doniesienia portalu „RynekInfrastruktury.pl” Rafał Sebastian Bałdys, członek zarządu związku pracodawców branży usług inżynierskich, członek Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, o zagrożonych inwestycjach zleconych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne firmie Aldesa Nowa Energia.

Aldesa Nowa Energia, o ogłoszenie upadłości której wnioskuje część jej podwykonawców, realizuje na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych dwa zadania. Spółka ta złożyła również najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę linii 220 kV Glinki-Recław. – Zaproponowane przez Aldesę kwoty są niskie. Nas na pewno nie byłoby stać, by pracować za taką kwotę i wykonać zadanie za taką cenę – komentuje w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Wiesław Nowak, prezes ZUE, firmy, która przegrała z Aldesą w wymienionych przetargach.

– Prawda jest smutna: Inwestorzy są niegotowi, a ustawa PZP jest ułomna, wystarczy dołożyć do tego presję cenową, pod jaką działają wykonawcy i przepis na klęskę gotowy. Najsmutniejsze jest to, że nie uczymy się na błędach. Znowu to samo. Mentalnie nam jednak wciąż daleko do Europy – komentuje Rafał Sebastian Bałdys.

Tymczasem portal "RynekInfrastruktury.pl" poinformował, że część podwykonawców spółki Aldesa Nowa Energia złożyła wniosek o ogłoszenie jej upadłości i zabezpieczenie majątku. 15 lipca 2013 r. Aldesa została także pomyślnie wpisana do Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Jednym z wnioskodawców jest Ventus Engineering z Gdańska, która to spółka wykonywała na zlecenie Aldesy fundamenty pod siedem wiatraków, drogi dojazdowe oraz place montażowe w ramach inwestycji budowy Farmy Wiatrowej Resko realizowanej przez konsorcjum Aldesy na zlecenie PGE Energia Odnawialna. Członek zarządu Ventusa Zbigniew Śladowski, podkreśla w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, że Aldesa próbuje za wszelką cenę obniżyć koszty realizacji inwestycji stosując różnego rodzaju kruczki prawne i liczy, że postawiony pod ścianą wykonawca ugnie się i będzie można z nim można wynegocjować nową, niższą cenę.

 

Problemu nie widzą zleceniodawcy zadań, Polskie Sieci Elektroenergetyczne: – Polskie Sieci Elektroenergetyczne jako zamawiający dokłada najwyższej staranności w tworzeniu optymalnych warunków realizacji inwestycji. W wyniku ścisłej współpracy z przedstawicielami firm wykonawczych spółka wypracowała udoskonalone standardy umów, które mają na celu zagwarantowanie optymalnych zasad współpracy i zapewnienie rozwoju rynku wykonawców – odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapytane przez portal „RynekInfrastruktury.pl” o problemy spółki Aldesa Nowa Energia, która na zlecenie PSE wykonuje dwie inwestycje.

Z kolei Aldesa Nowa Energia zapewnia, że nie ma problemu, m.in. z płatnościami. – Pragniemy zapewnić, że znajduje się w stabilnej sytuacji finansowej, a obecna działalność firmy, jak i realizowane projekty są w pełni zabezpieczone – pisze w oświadczeniu skierowanym do redakcji portalu „RynekInfrastruktury.pl” Aldesa Nowa Energia. Spółka przekonuje, że prowadzi działalność w sposób płynny, dopełniając zobowiązań wobec klientów i podwykonawców.

– Problem „najniższej ceny” owszem istnieje, jednak głównie z powodu nieumiejętności zamawiającego odróżnienia najniższej ceny od rażąco niskiej ceny – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Rafał Sebastian Bałdys. - W idealnej sytuacji, kiedy mamy dobry projekt i inwestor precyzyjnie opisał to, co chce otrzymać, najniższa cena powinna być jedynym stosowanym kryterium. Wykonawcy również co do tego są zgodni. Jednak umiejętność odróżnienia, która ze złożonych ofert jest najtańsza, a która rażąco niska, to już odrębny problem. Niestety zawiodło tu prawo, stosowane praktyki i KIO, pomimo iż zapisy te obowiązują od 2004r. nie udało się wypracować rzetelnych metod weryfikacji cen wykonawców – mówi członek zarządu związku pracodawców branży usług inżynierskich, członek Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5