Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Cetnarski: Nowy projekt ustawy o OZE „dyskryminuje” źródła wiatrowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
03-12-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Cetnarski: Nowy projekt ustawy o OZE „dyskryminuje” źródła wiatrowe
fot. Włodzimierz Włoch / slowografia.pl
- Zaskakująca jest też pewnego rodzaju dyskryminacja technologii wiatrowych w tych przepisach i wprowadzenie sztucznych ograniczeń dotyczących dostępu do aukcji projektów o produktywności niższej niż 3500 godzin z MW na rok – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zapytany o nowy projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.

Włodzimierz Włoch, RynekInfrastruktury.pl: Czy nowy projekt przygotowany w Ministerstwie Gospodarki był dla was zaskoczeniem?


Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej: Tak, zwłaszcza, że przez trzy lata pracowano nad zupełnie innym projektem ustawy. Ale takie jest prawo ustawodawcy, aby kształtować rzeczywistość prawną w sposób, w jaki uznaje za najbardziej właściwy. Jako stowarzyszenie staramy się dostosować i wskazać, na jakich warunkach zmiany systemu wsparcia mogą spowodować dalszy rozwój, albo wręcz zahamowanie branży.

Jakie są waszym zdaniem jego mocne i słabe strony?


W nowym projekcie jest jasne wskazanie, że wsparcie będzie na okres 15 lat. To dobry sygnał. Wsparcie w postaci stałych taryf również. Natomiast jest wiele elementów budzących niepokój. To m.in. kwestia indeksowania taryf i opłaty zastępczej. To również kwestia pojawienia się technologii współspalania jako tej, która ma uczestniczyć w aukcjach. To zaskoczenie, bo wcześniej nie było w ogóle o tym mowy. Miała to być technologia pozostająca w systemie, jako uzupełniająca. Zaskakująca jest też pewnego rodzaju dyskryminacja technologii wiatrowych w tych przepisach i wprowadzenie sztucznych ograniczeń dotyczących dostępu do aukcji projektów o produktywności niższej niż 3500 godzin z MW na rok, czy obowiązku rozliczenia się z ilości energii pod sankcją kary. Energetyka wiatrowa i inne bezpaliwowe źródła energii nie są w stanie zagwarantować takich rozwiązań. Dlatego też uważamy, że są one nietrafione.

A co konkretnie nie podoba się wam we współspalaniu?


Nie jesteśmy mu przeciwni. Uważamy, że każda z technologii powinna się rozwijać w pewien zrównoważony sposób. Poziom współspalania, jaki był realizowany w Polsce w ub.r. powodował konieczność importu dużej ilości biomasy spoza Polski. A chyba nie o to nam chodzi… Jesteśmy za tym, by współspalanie dalej funkcjonowało, ale żeby rozwiązania legislacyjne pozwalały na rozwój spalania biomasy, szczególnie pochodzenia agro z terenu Polski, a nie importowanej. W związku z tym większy poziom współspalania, niż ten który został osiągnięty w 2012 r. na pewno nie jest wskazany. A rozwiązania zaproponowane w tej ustawie wskazują na to, że współspalanie mogłoby zwiększać swoje wolumeny również w przyszłości.

Jak pan sądzi, kiedy ustawa o OZE wejście w życie?


To nie pytanie do mnie. Z deklaracji, które słyszymy, można spodziewać się, że rząd z dużą determinacją pracuje nad ustawą i chce skierować ją do prac parlamentarnych na przełomie grudnia i stycznia. W związku z tym, być może w 2015 r. ta ustawa wejdzie w życie.

Jakie implikacje rodzi fakt, że pracuje się już trzy lata nad ustawą o OZE?


To przede wszystkim znaczący spadek nowych inwestycji. Nie są realizowane, bo inwestorzy nie wiedząc, jak będzie wyglądało prawo w przyszłości, nie podejmują ryzyka i wstrzymują decyzje, czekając na rozwój wypadków. To grozi tym, że gdy przyjdzie rok 2020, kiedy będziemy musieli rozliczyć się z określonej ilości energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych, nie będzie instalacji, które pozwolą nam wyprodukować energię z OZE. To jest ryzyko, z którym ustawodawca musi się liczyć przeciągając tak dalece proces legislacyjny.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5