Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Ciepliński: Chcemy dowiedzieć się, co myślą mieszkańcy, a nie Greenpeace

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

ww

Data publikacji:
13-03-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Ciepliński: Chcemy dowiedzieć się, co myślą mieszkańcy, a nie Greenpeace
fot. Włodzimierz Włoch
- Greenpeace jest bardzo konsekwentny i od samego początku działania tej organizacji przeciwko energetyce jądrowej ma jasno zdefiniowane cele. Przypomnę, że początek aktywności Greenpeace wiąże się z takimi działaniami jak zatapianie pojemników z wypalonym paliwem na dnie mórz. To wtedy, ponad dwadzieścia lat temu, zrobiło się o nich głośno. Tamta działalność była rzeczywiście nakierowana na powstrzymanie posługiwania się bez kontroli materiałami radioaktywnymi – powiedział portalowi Rynek Infrastruktury po konferencji Europower Marcin Ciepliński, dyrektor departamentu strategii i rozwoju spółki PGE Energia Jądrowa.

- Natomiast w polskich realiach Greenpeace angażuje się we wszystkie duże przemysłowe tematy. Od lokalnego establishmentu na Pomorzu dowiedzieliśmy się np., że ci sami ludzie, którzy teraz pojawiają się na naszych spotkaniach z mieszkańcami i dążą do wygonienia z tamtych terenów Polskiej Grupy Energetycznej z pomysłami budowy elektrowni jądrowej, dwa lata wcześniej prowadzili działalność przeciwko firmie, która w tamtym rejonie chciała stawiać farmy wiatrowe – mówi Marcin Ciepliński. - A przypadek Gąsek, to case study, bo przypomnę, że kilkanaście lat temu miał tam powstać kabel łączący Polskę ze Szwecją, ewidentnie bardzo potrzebna inwestycja. Została ona zablokowana na podstawie wyssanych z palca teorii o tym, że ryby będą pływać do góry brzuchami, a ludzi będzie raził prąd. Kabel przeniesiono o 20 km w prawo i nic się nigdy nie wydarzyło - podkreśla.


- Działania Greenpeaceu to kwestia bycia w kontrze do dużych inwestycji, które w ich przekonaniu są robione z brakiem poszanowania np. norm środowiskowych. I może bym się z tym zgodził, gdyby to się działo np. 10 lat temu. A nie teraz, kiedy mamy wdrożone pakiety regulacji unijnych i międzynarodowych w zakresie ochrony środowiska i naprawdę bardzo skrupulatnie ich przestrzegamy. Protesty w formie happeningów to jedynie forma promocji samego Greenpeace – uważa Ciepliński.


- Owszem, każdy ma prawo wypowiadać swoje poglądy. Naszym celem jest jednak to, by w miejscach, które rozważamy jako potencjalne lokalizacje dla elektrowni jądrowych, rozmawiać i przekonywać przede wszystkim mieszkańców. Chcemy dowiedzieć się, co oni o tym myślą. A ostatnio w Choczewie było tak, że mieszkańcy zaproszeni na spotkanie nie mieli szans na dyskusję, ponieważ przybył duży desant przeciwników energetyki jądrowej, którzy nie chcieli rozmawiać, tylko udowodnić, że nie mamy racji. Dopiero po trzech godzinach bijatyki słownej tamtejszym mieszkańcom udało się dopchać i spróbować czegoś dowiedzieć – podkreśla dyrektor departamentu strategii i rozwoju spółki PGE Energia Jądrowa.


W rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Marcin Ciepliński odniósł się także do złożenia przez eksperta Greenpeace ds. energetyki jądrowej, Jan Haverkampa aplikacji na stanowisko prezesa zarządu spółki PGE Energetyka Jądrowa SA. - Traktuję to jako element kampanii Greenpeace, której zamiarem jest być może ośmieszenie energetyki jądrowej. Haverkamp to bardzo sympatyczny człowiek i jednocześnie dość sprawny gracz jeśli chodzi o wykorzystanie różnych narzędzi. Jeśli złożyłby tylko dokumenty i czekał, to być może faktycznie byłby zainteresowany stanowiskiem prezesa PGE EJ, ale skoro od razu ogłosił to w mediach, to sadzę, że chodziło mu o wywołanie fermentu, a nie poważne podejście do tematu – stwierdza Ciepliński.

 

Przypomnijmy, ze Polska Grupa Energetyczna wskazała pod koniec listopada 2011 r. trzy potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej w Polsce. Na krótkiej liście znalazły się Żarnowiec, Choczewo, Gąski. Wszystkie są położone nad Morzem Bałtyckim.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5