Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Elektrownia Turów: Zastój w sprawie budowy nowego bloku

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

Data publikacji:
29-05-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ed / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Elektrownia Turów: Zastój w sprawie budowy nowego bloku
EL Turów; fot. Vondraussen, Wikimedia Commons, CCU 3.0
Pomimo że wykonawca nowego bloku Elektrowni Turów został wybrany, budowa wciąż stoi. Przeszkodą mogą być nie tylko ewentualne odwołania odrzuconych w przetargu konsorcjów, ale także, jak dowiedział się „RynekInfrastruktury.pl” – działania ekologów, którzy ponad miesiąc temu złożyli w sądzie wniosek przeciwko budowie inwestycji.

To ciąg dalszy kłopotów PGE GiEK, która jest inwestorem nowego bloku Elektrowni Turów. Pomimo że w przetargu za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum wykonawczego na czele z firmą Budimex, od decyzji PGE GiEK postanowiły odwołać się odrzucone w przetargu firmy: Shanghai Electric Group oraz Doosan Heavy Indrustries & Construction Co. Ltd. 23 maja Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła jednak wnioski obu konsorcjów.

 

7 dni na odwołanie od decyzji KIO

Teraz Shanghai Electric Group i Doosan Heavy Indrustries mają 7 dni na odwołanie się od decyzji KIO. Jak dowiedział się w Krajowej Izbie Odwoławczej portal „RynekInfrastruktury.pl”, 7 dni to czas, który jest liczony nie od momentu ogłoszenia postanowienia, lecz od otrzymania przez obie firmy uzasadnienia. A uzasadnienie to, jak powiedziała nam rzeczniczka KIO – nie zostało jak dotąd sporządzone. Sprawa więc może jeszcze potrwać co najmniej do połowy czerwca.

Nieoficjalnie mówiło się o tym, że PGE GiEK, niezależnie od odwołań przegranych konsorcjów i ich ewentualnych skarg, podpisze umowę z Budimeksem na budowę bloku. Iwona Paziak, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Energetycznej GiEK poinformowała nas, że umowa z Budimeksem „powinna być podpisana przed upływem terminu związania ofertą”. Termin ten upływa 10 lipca.

Konflikt z ekologami już w sądzie

To jednak nie koniec doniesień na temat złej passy przy budowie nowego bloku w Turowie. – Niezależnie od kwestii dotyczących wyboru wykonawcy budowy bloku, organizacja ekologiczna złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z 10 stycznia 2014 r. utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z 18 października 2013 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia – powiedziała nam rzeczniczka PGE GiEK.

Jak dowiedział się portal „RynekInfrastruktury.pl”, wspomniana „organizacja ekologiczna” to Fundacja Frank Bold. Rozmawialiśmy z dyrektorem Fundacji, Tomaszem Włodarskim – widzi on wiele rozbieżności pomiędzy przedstawionymi przez władze elektrowni danymi o szkodliwości obiektu dla środowiska, a faktycznym stanem rzeczy. Zdaniem Włodarskiego, konieczne jest całkowite zablokowanie inwestycji budowy elektrowni.

– Przede wszystkim, wskazaliśmy na rozbieżność pomiędzy danymi dotyczącymi emisji szkodliwych substancji zamieszczonych przez inwestora w raporcie środowiskowym a danymi, które PGE Turów musi obowiązkowo przedstawiać w tzw.: Europejskim Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (EPRTR). Rozbieżności te są na tyle znaczące, iż bezwzględnie wskazują na potrzebę przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego przyczynę problemu – mówił. Dodał, że zdaniem Fundacji konieczne jest powołanie biegłego świadka, który obiektywnie zbada i oceni wpływ elektrowni na środowisko.

Włodarski zwrócił także uwagę na brak szczegółowych informacji w związku z procesem budowy elektrowni. – Raport wspomina tylko o przygotowaniu miejsca pod nowy blok. Stanie on jednak w miejscu starych bloków oraz chłodni kominowych, co wiąże się z ich wyburzeniem. Brak jest jednak danych o tym, jak realizacja tych działań wpłynie na środowisko – mówił w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Włodarski.


Firmy realizujące inwestycje infrastrukturalne, jak również podmioty będące inwestorami, bardzo często mają problem z organizacjami, które podając się za obrońców środowiska, blokują przeprowadzenie ważnych przedsięwzięć. TOR Konferencje organizuje specjalistyczny warsztat szkoleniowy "Ograniczanie ryzyk środowiskowych inwestora i wykonawcy", podczas którego będzie można dowiedzieć się co zrobić, aby nie zostać skutecznie oprotestowanym i zablokowanym. Więcej szczegółów tutaj.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5