Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Gaz łupkowy: Trudny dialog na linii rząd - inwestorzy

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
28-02-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Deloitte

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Gaz łupkowy: Trudny dialog na linii rząd - inwestorzy
fot. Włodzimierz Włoch
W kwestiach prawno-podatkowych związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce, państwo nie prowadzi w pełni efektywnego dialogu z inwestorami, a tym samym nie stwarza klimatu sprzyjającego podejmowaniu przez nich dalszych decyzji inwestycyjnych. Wciąż nie wiadomo jakie obciążenia podatkowe będą musieli ponosić. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte trudna jest więc właściwa symulacja opłacalności projektów poszukiwawczo-wydobywczych, co może zahamować wydawanie środków finansowych na kolejne polskie odwierty.

Na XX Forum Gospodarczym, które rozpocznie się 4 marca br. w Toruniu, jeden z paneli dyskusyjnych będzie poświęcony roli gazu łupkowego w rozwoju naszego kraju, stawiając jednocześnie pytanie czy stanie się on polską specjalnością. - Bez wątpienia zainteresowanie zachodnich inwestorów wydobyciem gazu niekonwencjonalnego zaczęło się od Polski, mimo że dotyczyło także innych krajów w naszym regionie, m.in. Ukrainy, Bułgarii czy Rumunii. Polska stała się też „przyczółkiem” dla firm z tej branży, które właśnie od naszego kraju rozpoczęły inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej - wyjaśnia Michał Wróblewski, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, jeden z panelistów toruńskiej konferencji.

 

Jednocześnie, choć nie podlega to dyskusji, że gaz łupkowy jest wielką szansą na rozwój Polski, otoczenie prawno-podatkowe dla tego typu inwestycji pozostawia wiele do życzenia. Dobrym tego przykładem jest planowane obecnie dodatkowe opodatkowanie wydobycia gazu ziemnego. Zdaniem ekspertów Deloitte ustalenie zbyt wysokiej daniny może spowodować długotrwałe zamrożenie inwestycji w Polsce, a nawet decyzję wielkich koncernów o przeniesieniu ich do innych krajów.

 

Mimo toczącej się nieustannie publicznej dyskusji o wydobyciu gazu łupkowego, inwestorzy wciąż nie wiedzą jakie podatki będą płacić w przypadku jego produkcji w naszym kraju. Opublikowane w październiku ubiegłego roku założenia do zmian legislacyjnych wskazują co prawda, że całkowity udział państwa ma oscylować wokół 40 proc. dochodów brutto przemysłu wydobywczego (częściami składowymi tego obciążenia są m.in. opłaty licencyjne, tzw. royalty w wysokości 5 proc. i podatki od zysków – cash flow tax w wysokości 25 proc.), natomiast na podstawie dostępnych obecnie danych trudno wyrokować czy tak w istocie będzie.

 

- Jest zbyt wiele znaków zapytania. Nie jest jasne, czy i w jaki sposób nowe stawki można będzie odliczyć od zwykłego zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych. Wciąż też nie wiadomo jak ma być liczony cash flow tax – podatek od dodatnich przepływów finansowych, który w Polsce nie jest obecnie stosowany – wylicza Michał Wróblewski. Ustawodawca jak dotąd nie poinformował także o planach wprowadzania jakichkolwiek udogodnień i ulg dla przemysłu wydobywczego, co byłoby zdaniem ekspertów Deloitte wskazane. - Wydaje się, że przy dodatkowych obciążeniach można oczekiwać jednoczesnego wprowadzenia udogodnień w regulacjach, które będą odzwierciedlały specyfikę branży (a niekoniecznie doprowadzą do zmniejszenia wpływów budżetowych – uważa Wróblewski.

 

Inwestorzy zagraniczni powinni więc oczekiwać, że obciążenia podatkowe w Polsce ulegną zwiększeniu w stosunku do warunków panujących obecnie. - Na pewno jednak mogą być zaskoczeni utrudnionym dialogiem z administracją rządową szczególnie na początku prac nad nowymi rozwiązaniami podatkowymi oraz odkładaniem terminu opublikowania projektu nowej regulacji - mówi ekspert.

 

Ostatnie miesiące pokazały, że klimat wokół inwestycji łupkowych w Polsce z punktu widzenia prawno-podatkowego nieco się pogorszył, co z pewnością nie zachęca do wydawania środków finansowych na kolejne odwierty. -Z drugiej strony państwo także nie uzyskało żadnych realnych korzyści, mogących skutkować rzeczywistymi wpływami do budżetu z tytułu opodatkowania gazu niekonwencjonalnego – podsumowuje Michał Wróblewski.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5