Łukasz Malinowski
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Michał Hypki, burmistrz Kalisza Pomorskiego, Renata Effenberg-Nawrot, przewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza Pomorskiego, Andrzej Brzemiński, wicestarosta drawski, Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla, powiat krośnieński, woj. podkarpackie) oraz sołtys i mieszkańcy pobliskiej wsi Trzebiatów gdzie od kilku lat działają farmy wiatrowe.
Inwestor był reprezentowany w Dębsku przez grupę ekspertów: osobę odpowiedzialną za wszelkie aspekty prawne, eksperta ds. projektowania oraz eksperta ds. środowiska.
Planowana inwestycja wzbudza duże zainteresowanie, zarówno wśród mieszkańców jak i przedstawicieli lokalnych władz. Opinie mieszkańców dotyczące budowy farmy są podzielone, stąd potrezba zorganizowania spotkania. Przeciwnicy inwestycji boją się przede wszystkim infradźwięków oraz szumu, który emitują turbiny. Ich obawy rozwiewał Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie: - Od trzech lat w odległości 850 m od mojego domu stoi wiatrak. Nie odczuwam żadnych uciążliwości z nim związanych.
Mieszkańcy boją się również tzw. efektu rzucania lodem przez łopaty turbiny. Uspokajał ich Marcin Nawrocki, prezes Contino Delta: - Jeśli wiatraki na terenie Dębska staną, będą to najnowocześniejsze maszyny, wyposażone w specjalny system podgrzewania łopat, dzięki któremu zjawisko rzucania lodem nie występuje.
Zwolennicy zwracają uwagę na korzyści jakie z takiej inwestycji odniesie cała gmina. Wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości mogą wynieść nawet ok. 700 tys. zł rocznie.
We wrześniu planowane jest spotkanie inwestora z Radą Miejską w Kaliszu Pomorskim. Za kilka tygodni do publicznej wiadomości zostanie wyłożony raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.
Na terenie Gminy Kalisz Pomorski inwestor planuje wybudować elektrownie wiatrową, składającą się z maksymalnie 15 turbin o mocy do 3 MW.