Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Nowy rekord: Milion kontenerów na torach

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

sg

Data publikacji:
09-01-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Nowy rekord: Milion kontenerów na torach
fot. BCT Gdynia
Po raz pierwszy w Polsce w ciągu roku przewoźnicy kolejowi przewieźli 1 mln kontenerów w ciągu roku – wynika z zestawienia kwartalnego dla IV kw. 2011 i I-III kw. 2012 roku Urzędu Transportu Kolejowego. Polskie porty obsługują coraz więcej kontenerów i coraz więcej ładunków transportowanych jest w głąb kraju koleją. O stanie intermodalu i perspektywach na nowy rekord portalowi „rynekinfrastruktury.pl” mówi Piotr Frąckowiak, intermodal manager BCT.

Rynek Infrastruktury: Bałtycki Terminal Kontenerowy najwięcej spośród polskich terminali kontenerowych korzysta z transportu koleją…

 

Piotr Frąckowiak, intermodal manager BCT: Rok 2012 był bardzo dobrym rokiem dla Bałtyckiego Terminala Kontenerowego. Całkowity przeładunek kontenerów wyniósł prawie 409 tys. TEU, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do roku ubiegłego i jest kontynuacją wzrostowego trendu trwającego od 2009. Z uznaniem można spojrzeć także na łączny wynik wszystkich morskich terminali kontenerowych w Polsce, które już w listopadzie przekroczyły zakładany na cały 2012 r. poziom 1,5 mln TEU.

 

BCT osiągnął też rekordowy udział przeładunku kontenerów docierających do Terminalu koleją. Średnio wyniósł on prawie 42%, choć w niektórych miesiącach przekroczył nawet 50%, co jest doskonałym wynikiem zarówno na skalę polską, jak i europejską. Dynamika wzrostu przeładunków intermodalnych była nawet wyższa niż wzrost ogólnej liczby przeładowanych kontenerów, co świadczy o coraz częstszym wyborze kolei jako środka transportu kontenerów przez gestorów ładunku.

 

Czy 1 mln TEU dla Polski to dużo?

– Dobre wyniki BCT odzwierciedlają coraz lepszą kondycję transportu intermodalnego w Polsce. Posługując się ostatnimi danymi Urzędu Transportu Kolejowego za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku możemy wnioskować, że z końcem roku, ogólna liczba TEU przewieziona w ruchu intermodalnym przełamanie granice 1 mln. Choć w liczbach bezwzględnych jest to wynik daleki od rezultatów uzyskiwanych przez kraje z czołówki europejskiej tabeli, to jednak już zbliża Polskę do środka stawki. Z drugiej strony w kontekście nadrabiania wieloletnich zaległości i zaniedbań w dziedzinie transportu kolejowego jest to wynik, który może imponować. Warto przypomnieć że w roku 2010 wyniósł niewiele ponad 500 tys. TEU. Podwojenie tego rezultatu w 2 lata, przy wielu problemach z jakimi borykają się operatorzy i zarządcy infrastruktury kolejowej w Polsce, świadczy o ich ogromnej determinacji i zaangażowaniu w rozwój transportu intermodalnego w naszym kraju.

Średnio na ile TEU rocznie możemy liczyć w najbliższych latach?

 

W najbliższych latach kontynuowany będzie trend modernizacji i inwestycji w infrastrukturę kolejową większości terminali, a tym sam zwiększy się ich intermodalny potencjał. Przy odpowiedniej strategii biznesowej i uwarunkowaniach rynkowych, najprawdopodobniej przyczyni się on także do dalszego zwiększania się udziału przewozu kontenerów koleją w Polsce.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5