Partner serwisu
Intermodal i logistyka

O integracji rynku energii

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
27-12-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
URE

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
O integracji rynku energii
fot. Włodzimierz Włoch
Podczas XXI spotkania Europejskiego Forum Energii Elektrycznej uzgodniono plany działania niezbędne do realizacji projektów pan-europejskich map drogowych i dalszej integracji europejskiego rynku energii.

Tegoroczna sesja jesienna Forum skoncentrowana została na uzgodnieniu planu pracy europejskich regulatorów zrzeszonych w organizacji ACER i europejskich operatorów zrzeszonych w organizacji ENTSO-E oraz ich wspólnych działaniach z uczestnikami krajowych i regionalnych rynków energii elektrycznej, który zgodnie z Konkluzjami Rady Unii Europejskiej z 4 lutego 2011 r. ma zapewnić pełną integrację europejskiego rynku energii elektrycznej do 2014 r.

 

Ustalono plany działania niezbędne dla zharmonizowania alokacji mocy przesyłowych na rynkach dnia bieżącego, rynkach dnia następnego i dla kontraktów długoterminowych, a także metodologii wyznaczania zdolności przesyłowych (tzw. pan-europejskie mapy drogowe, cross-regional roadmaps). Mapy drogowe uwzględniają projekty realizowane na rynkach regionalnych. Polska należy do dwóch rynków regionalnych: Rynku Europy Północnej, z którym jest połączona za pomocą kabla stałoprądowego i Rynku Europy Środkowo - Wschodniej z połączeniami na granicy zachodniej i południowej.

 

Rynki regionalne są określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 (Dz. Urz. UE L 211/15 z 14.8.2009)

 

Na szczególną uwagę zasługują projekty pilotażowe realizowane przez kraje Europy Zachodniej i Północnej mające na celu połączenie tych krajów poprzez market coupling z udziałem krajowych giełd energii i z wykorzystaniem wspólnego dla wszystkich algorytmu wyznaczania cen transakcyjnych. Podobny status ma projekt opracowania wspólnej dla rynków metodologii wyznaczania i alokacji mocy przesyłowych flow based dla aukcji implicit - tzw. flow based market coupling.

 

Rynek dnia bieżącego

 

Modelem docelowym połączenia rynków dnia bieżącego jest możliwość prowadzenia handlu transgranicznego energią elektryczną w drodze notowań ciągłych. Alokacja zdolności przesyłowych będzie odbywała się poprzez wspólną pan-europejską platformę, poprzez którą będą łączone oferty kupna sprzedaży składane przez uczestników rynku. Wdrożenie wspólnego rynku dnia bieżącego w ramach połączonych rynków krajów Europy Środkowo-Zachodniej (Benelux, Niemcy i Francja) oraz Europy Północnej (Dania, Szwecja, Niemcy Finlandia i Polska) będzie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym kroku do końca do końca 2012 r. wdrażanie wspólnego rynku dnia bieżącego będzie następowało na zasadzie tzw. border-by-border, co oznacza, że kolejno będą przyłączały się do niego następne kraje. Natomiast rozwiązanie docelowe powinno być wdrożone do 2014 r. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej (Niemcy, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Węgry i Słowenia) implementacja modelu docelowego planowana jest na koniec 2013 r.

 

Uczestnicy Forum wyrazili zadowolenie z postępów prac nad wdrożeniem wspólnego rynku dnia bieżącego. Zalecono informowanie uczestników rynku o postępach w pracach.

 

Rynek dnia następnego

 

Modelem docelowym połączenia rynków dnia następnego jest tzw. market coupling, tj. sposób łączenia rynków energii elektrycznej z udziałem giełd energii. Mechanizm market coupling opiera się na łączeniu ofert sprzedaży i zakupu energii z dwóch lub kilku rynków z uwzględnieniem zdolności przesyłowej dostępnej na połączeniach tych rynków oraz wyznaczaniu cen energii elektrycznej w obszarach cenowych w oparciu o wspólny algorytm.

 

Wdrożenie modelu docelowego w całej UE przewidziane jest do 2014 r. W ramach projektu pilotażowego w pierwszej kolejności połączą się rynki krajów Europy Środkowo-Zachodniej oraz Europy Północnej - projekt NWE Day-ahead Market Coupling. Ta część projektu ma być wdrożony do końca 2012 r. W dalszej kolejności do projektu dołączą kolejne regiony. Przewiduje się, że region Europy Środkowo-Wschodniej (Niemcy, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Węgry i Słowenia) dołączy do wspólnego rynku NWE w terminie do końca 2013 r. Jednocześnie funkcjonujący już dzisiaj na połączeniu czesko-słowackim market coupling, po przyłączeniu Węgier, zintegruje się z regionami połączonymi w ramach NWE Day-ahead Market Coupling do końca 2012 r.

 

Uczestnicy Forum podnieśli, że realizacja projektu NWE Day-ahead Market Coupling odbywa się wolniej niż początkowo zakładano. Postulowano przyspieszenie działania. Zalecono informowanie uczestników rynku o postępach w pracach.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5