Arek Kowalczyk
Portal "RynekInfrastruktury.pl" dowiedział się, że część podwykonawców spółki Aldesa Nowa Energia złożyła wniosek o ogłoszenie jej upadłości i zabezpieczenie majątku. 15 lipca 2013 r. Aldesa została pomyślnie wpisana do Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Konsorcjum, którego liderem jest Aldesa Nowa Energia jest głównym wykonawcą prac na budowie Farmy Wiatrowej Resko (zachodniopomorskie). Zleceniodawcą jest PGE Energia Odnawialna.
Jak zapewnia przedstawiciel PGE Energia Odnawialna, spółka wie o problemach Aldesy i zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie wszystkich spornych sytuacji.
Podwykonawcy Aldesy mają pretensje i przekonują, że firma ta nie wywiązuje się z zobowiązań. - - Aldesa próbuje za wszelką cenę obniżyć koszty realizacji inwestycji stosując różnego rodzaju kruczki prawne i liczy, że postawiony pod ścianą wykonawca ugnie się i będzie można z nim można wynegocjować nową, niższą cenę. Może to jest ich sposób na funkcjonowanie – okradać wszystkich wokoło i robić roboty za pół darmo. Ja się na to nie godzę – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, Zbigniew Śladowski, członek zarządu spółki Ventus Engineering, której Aldesa Nowa Energia zlega z płatnościami.
- Rozmawialiśmy z podwykonawcami Aldesy, natomiast w związku z rozbieżnymi informacjami od obu stron badamy zasadność roszczeń. Warto zaznaczyć, że ochrona podwykonawców prac budowlanych Aldesy wynika wprost z kodeksu cywilnego – informuje portal „RynekInfrastruktury.pl” Michał Kucaj, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna.
Kucaj dodaje, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami inwestycja ma zostać oddana do użytku w III kwartale 2013 roku. - Nie możemy niestety wykluczyć sytuacji, iż problemy Aldesy mogą spowodować przesunięcie oddania inwestycji do użytku, co w rezultacie może spowodować zmniejszone przychody dla PGE oraz nałożenie kar kontraktowych na Aldesę – informuje przedstawiciel PGE EO.
Między innymi te zagadnienia będą poruszane również w debatach Kongresu Infrastruktury Polskiej (11 czerwca 2025 r. w Warszawie). Tematyka paneli skupi się na przygotowaniu polskich podmiotów na nową falę inwestycji w infrastrukturę transportową - od władz centralnych przez publicznych zamawiających i instytucje finansowe po generalnych wykonawców i projektantów. Wiele miejsca poświęcimy utrzymaniu dróg, inwestycjom na kolei, odporności infrastruktury transportowej, źródłom finansowania i zmianom prawnym.
Po więcej informacji, szczegółową agendę, listę uczestników i formularz bezpłatnej rejestracji zapraszamy na stronę wydarzenia.