Odwiert w Lubocinie to jedna z 15 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego przyznanych PGNiG . Jest to jedna z najbardziej obiecujących lokacji, należących do koncernu. Pierwsze wiercenia wykonano tam w 2010 roku, a w 2011 roku przeprowadzono zabieg szczelinowania, uzyskując potwierdzenie obecności gazu.
O problemach z przepływem gazu PAP informowała już na początku roku. PGNiG miało natrafić na istotne problemy w związku ze strkturą geologiczną skał, lub niewłaściwe założenia techniczne szczelinowania. 29 kwietnia zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego, Krzysztof Król, powiedział PAP, że na odwiercie w Lubocinie obecnie chodzi przede wszystkim o obserwację zmian ciśnienia. Co jakiś czas następuje też odpompowywanie płynów złożowych - to tzw. płyny powrotne, m.in. pozostałości po szczelinowaniu i innych wprowadzonych do otworu substancjach.
Obecnie koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego ma 19 przedsiębiorców, dysponujących łącznie 113 koncesjami. Wiercenia podjęło 11 podmiotów, a wśród nich PGNiG, Marathon Oil Poland i Orlen Upstream. Wiercenia prowadzi w Polce również Chevron.