Partner serwisu
Intermodal i logistyka

PLL LOT pozyskały finansowanie zakupu samolotów Boeing 787 Dreamliner

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
06-11-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PLL LOT

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
PLL LOT pozyskały finansowanie zakupu  samolotów Boeing 787 Dreamliner
fot. PLL LOT
Wczoraj (5 listopada) w ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie podpisano umowę o finansowaniu pierwszego z pięciu Boeingów 787 Dreamliner objętych programem gwarancji eksportowych. Samolot ten dołączy do floty polskiego przewoźnika już w połowie listopada bieżącego roku. Tym samym PLL LOT zakończyły ostatni etap finalizacji procesu zakupu samolotów oraz uzyskały zgody niezbędne do otrzymania gwarancji kredytowych z tym związanych.

PLL LOT z sukcesem zakończyły proces uzyskania zgody amerykańskiej agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych - Export Import Bank of the United States („US Ex-Im Bank”) dotyczących udzielenie gwarancji kredytowych na finansowanie zakupu pięciu nowych Boeingów 787 Dreamliner. Narodowy przewoźnik finalizował także proces pozyskania finansowania komercyjnego, który jest związany z ww. gwarancjami kredytowymi.

 

We współpracy z londyńskim doradcą DVB Bank SE Aviation Division, spółka wybrała w procesie zapytania ofertowego i negocjacji komercyjny bank: Apple Bank for Savings z Nowego Jorku współpracujący z instytucją finansową i brokerem KGS-Alpha Capital Markets, L.P. dla sfinansowania ww. transakcji.

 

- Cieszymy się, że LOT został obdarzony zaufaniem oraz poparciem US Ex-Im Bank w zakresie finansowania Boeingów 787, a także ze względu na uzgodnione preferencyjne warunki gwarancyjne – powiedział Marcin Piróg, prezes zarządu PLL LOT.

 

- Zaplanowaliśmy podpisanie dokumentów finansowych w przededniu dostawy pierwszego Dreamlinera, który przyleci do nas już za 10 dni. Gratuluję naszemu zespołowi finansowemu i prawnemu za sprostanie temu wyzwaniu– dodał Marcin Piróg.

 

- Apple Bank for Savings zaoferował nam bardzo elastyczne warunki finansowania dla różnych scenariuszy strategicznych. Liczymy na owocną i satysfakcjonującą obie strony współpracę – powiedział wiceprezes Zbigniew Mazur, członek zarządu PLL LOT  ds. ekonomiczno-finansowych. - W celu dalszego obniżania kosztów finansowych, w niedalekiej przyszłości planujemy skorzystać z przedstawionych nam instrumentów opartych o emisję obligacji, tzw. „Ex-Im Bonds – dodał Zbigniew Mazur.

 

Polskie Linie Lotnicze LOT będą pierwszym europejskim przewoźnikiem i jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, która zamierza wykorzystać instrument obligacji „Ex-Im Bonds” w zakresie finansowania zakupów samolotów Boeing 787 Dreamliner.

W ramach sfinalizowania transakcji narodowy przewoźnik rozpocznie współpracę z Apple Bank for Savings, posiadającym 149 - letnią historię oraz niekwestionowany, wysoki 5-o gwiazdkowy rate-ing Bauer Financial notowany od 12 lat. Od kilku lat Apple Bank for Savings jest aktywnym uczestnikiem na rynku finansowania w oparciu o gwarancje agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych US Ex-Im Bank.

 

 

 

W 2012 roku do floty LOT-u trafi pierwszy Boeing 787 Dreamliner, a do końca marca polski przewoźnik będzie operował 5 egzemplarzami najnowocześniejszego samolotu pasażerskiego świata.

 

Przypominamy, że od połowy grudnia br. Boeing 787 będzie przez miesiąc wykonywał loty po Europie. W pierwszą podróż za Atlantyk Dreamliner poleci 16 stycznia 2013 roku do Chicago, kolejny do Toronto odbędzie się 1 lutego. Pasażerowie udający się do Nowego Jorku, po raz pierwszy będą mieć okazję, by polecieć Dreamlinerem 3 lutego, zaś Pekin powita Boeinga 787 w barwach LOT-u miesiąc później – 3 marca.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Łukasz Malinowski 10 lipca 2022

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Intermodal i logistyka

SAF, wojna i neutralność klimatyczna lotnictwa

Łukasz Malinowski 10 lipca 2022

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5